Най-скъпият вариант за държавата ще бъде, ако се стигне до фалит на Корпоративна търговска банка. Това заяви в ефира на на TV7 финансистът Стоян Александров. По думите му при положение, че банката бъде обявена в несъстоятелност, ще бъде изчерпан гаранционният фонд за покриване на гарантираните влогове, който в момента е 2,1 млрд. Допълнително ще трябва да бъде изтеглен още 1 млрд., за да се плати на всички граждани с влогове до 100 000 евро.
Фалитът на КТБ ще засили апетитите на тези, които желаят да атакуват банковата система, каза финансистъти предупреди, че тяхната цел е да сринат валутния борд. Такива хора обаче не си дават сметка какво е да правиш бизнес в условията на хиперинфлация, смята доц. Стоян Александров.
При обявяване на КТБ в несъстоятелност ще фалират и много фирми и общини, които имат по-големи депозити в банката. Това от своя страна ще доведе до съкращаване на служители, коментира експертът.
Александров коментира още, че независимо от това, какъв е одиторският доклад, който БНБ трябва да представи в понеделник, решение за спасяването на банката може да се вземе.
По отношение на управителят на БНБ Иван Искров експертът коментира, че той е неподходящ човек на неподходящо място. "Капацитетът му не е достатъчен", заяви Александров.
Той посочи, че в момента институциите не знаят какво да правят, защото ги е страх да вземат решение. Другият вариант е да изпълняват поръчки на тези, които искат да разклатят банковата система.
Единственото решение е да се възстанови доверието в банковата система. Така българите ще могат да започнат да инвестират и да развиват икономиката. В противен случай има опасност от разклащане на цялата сфера и е възможно вложителите да започнат да теглят парите си от останалите банки.