Ставаме Испания за 10 години с помощта на европарите

26.11.2007 | 19:00
по статията работи: Петър Чернев
България трябва да се поучи от примера на Испания и да усвои възможно най-много евросредства, посъветва испански консултант
Ставаме Испания за 10 години с помощта на европарите

За около 10 години, с помощта на средствата, които ще получи от еврофондовете, България може да настигне икономическото развитие на Испания, което средиземноморската страна е постигнала за двойно повече време (от началото на членството си в ЕС през 1986 г. до 2006 г.). Това заяви Мануел Риера, Главен изпълнителен директор на испанската консултантска компания в областта на еврофинансирането MTM GRUP, по време на открита лекция в Нов български университет на тема: "Европейските фондове и перспективите за българските граждани".

Шансовете за развитие са на страната на България, тъй като най-важна за развитието на икономиката на дадена страна е информацията, а в днешни дни тя е общодостъпна в Интернет - нещо, което на нас ни липсваше, допълни Риера.

Сравнявайки с Испания, сред основните причини за потенциалния успех на България Риера посочи:
  • Географското положение - фактът, че и България и Испания се намират на ключово за Европа географско положение - Испания на границата между Европа и Африка, а България на границата между Европа и Азия.
  • Младостта на демокрацията - фактът, че и Испания, и България са станали членки на Европейската общност скоро след прекратяването на диктатурите в двете страни.
  • Социалната сходност - единствената разлика между двете страни е, че Испания е имала възможност да се възползва от различни планове за възстановяване след края на Втората световна война, помогнали за създаването на средна класа, докато в България този процес тепърва предстои.  Създването на средна класа е много важно, тъй като благосъстоянието на една страна се определя от броя на хората в средната класа, а не от броя на милионерите, заяви Риера.
  • Имиграцията - в Испания, както в момента в България, в началото се е наблюдавало голямо преселение на хората от малките към големите градове, както и голяма емиграция на хора извън границите на страната. В момента в Испания се наблюдава протичане на обратните на тези процеси. Подобно явление може да се очаква и България, след влизането на страната в ЕС, прогнозира Риера.
  • Туристическите възможности - България може да се превърне в мощен туристически център на Балканите, но не бива да се допускат грешки от рода на свръхзастрояването Слънчев бряг, които единствено осигуряват доход в момента и нищо в перспектива.
Европейските фондове са като кръвоносната система на всеки един жив организъм - достигането им до възможно най-много хора, които да подадат проекти по тях, е жизнено важно за всяка икономика. Това е така, тъй като в една държава са по-важни хората, а не политиците, тъй като те определят темпа на развитие на икономиката.

В момента Испания заема 5-о място по ръст в Европа и 8-о място по ръст в света - показатели, достигнати едва след приемането на страната в ЕС, заяви Риера.

България трябва да се поучи от примера на Испания, в която през първите две години от членството на страната в ЕС броят на подадените проекти по различните оперативни програми беше минимален, в резултат на което страната загуби множество средства от европейските фондове, призна Риера. За пример също може да бъде посочена и Хърватия, чиито пътища са в превъзходно състояние, но по тях не се движи никой, тъй като пътната такса не е съобразена с жизнения стандарт в страната.

Страната ви има огромен потенциал за развитие, който не бива да бъде пропиляван. Администрацията си върши добре работата, а броят на университетите и висшите училища в страната е по-голям от този в Испания. Това заяви още Ривера.

В днешно време младите хора в Испания преживяват същите проблеми като тези в България - невъзможност да напуснат бащиния дом до 30-35 годишна възраст и високите цени на недвижимите имоти - средно 9 хил. евро на квадратен метър за апартамент в столицата на Каталуния - Барселона, разкри Ривера. Сред останалите проблеми на младите хора на възраст между 25 и 35 г. в Испания е и невъзможността за намиране на достатъчно доходна работа.

Икономическият ръст в България се развива по странен начин - нивото на заплатите в страната остава същото, а цените на пазара на недвижимите имоти се увеличават непрекъснато. Това заяви още Риера, който също така акцентира върху факта, че бързото и масово строителство представлява сериозна опасност за икономиката на страната. Той заяви още, че очаква спад в икономическите показатели на България, подобни на тези в Испания в периода 90-95 г., което обаче не изключва идеята да настигнем икономически средиземноморската страна, тъй като малко или повече, всички държави минават по пътя на леко забавяне на икономиките си.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 01.11   79 г. – Започва едно от големите изригвания на вулкана Везувий. 1478 г. – папска була на Сикст IV за въвеждане на инквизицията в Кастилия. Начало на испанската...