Снимка: Sofia Photo Agency
Приетият от правителството вчера законопроект за управлението на отпадъците на София не касае проекта за завода за боклук на столицата, финансиран със средства по Оперативна програма „Околна среда". Това каза пред журналисти вицепремиерът по усвояването на европейските фондове Меглена Плугчиева, Агенция „Фокус". Тя уточни пред журналисти, че е получила писмото от Европейската комисия във връзка с управлението на отпадъците вчера след заседанието на Министерския съвет, когато беше гласуван законопроектът.
По думите й писмото няма връзка с предложенията за влизането на гласувания законопроект като глава в съществуващия Закон за управление на отпадъците. Според Плугчиева това е предложение на правосъдния министър Миглена Тачева, което ще касае не само отпадъците на София, но и останалите общини в България в случай на кризисни ситуации.
В момента работи екип с представители на МРРБ, МОСВ и Министерството на правосъдието и правната дирекция, който ще подготви окончателния вариант на закона.
Още на 12 май при посещението си в Брюксел Плугчиева е разговаряла с европейския комисар Данута Хюбнер по темата за отпадъците на София.
Няма проект за изграждане на завод за боклук на София. Стартирането на строителството на завод не може да започне ефективно преди края на есента или края на годината. След това поне две години ще се решава този проблем за строителството на нов завод, а междувременно трябва да решаваме въпросите на София. Това каза пред журналисти след среща с кметове от страната премиерът Сергей Станишев.
„През последните години винаги сме помагали на Столична община, защото проблемите на 2 млн. граждани не са ни безразлични", каза Станишев. Премиерът посочи някои от проблемите, в които се е намесила общината с подкрепата си към Столична община - строежа на Околовръстния път, отделените близо 100 млн. лв. за общините Карлово, Пловдив, Силистра, Харманли, за да приемат балираните битови отпадъци на Столична община.
„През март месец, когато възникна остра ситуация и всички я видяха, всички я почувстваха, кметът каза за пореден път „Не се месете, ние ще се оправим". Дадохме възможност да се справят, само че не се справиха. Тогава беше създаден Национален кризисен щаб", каза Станишев. Той отбеляза, че Кризисният щаб е имал две задачи. Едната - да помогне за почистването на столицата. Втората - да предложи трайно решение на проблема със столичния боклук.
По повод почистването на София от кризисния щаб премиерът каза: „Всичко това струваше за един месец 1 млн. лв. Досега се събираха 120 млн. лв. такси от столичани за сметопочистване, сметоизвозване и резултатът всички го видяхме, за съжаление".
Той припомни, че всички анализи сочат, че сметището в "Суходол" е изчерпало своя капацитет. „Ако сега не се предприемат действия, края на годината или най-късно в началото на следващата ще настъпи безизходица. Тогава ще трябва отново да се дават десетки, а може би и стотици милиона лева за намиране на спешно кризисно решение. Смятам, че е отговорност на което и да е правителство да потърси начин този проблем да се реши преди да бъдем в безизходица", коментира Станишев.
Кризисният щаб приключи своята дейност съгласно Закона за отбраната и въоръжените сили - в него беше отмент Законът за управление при кризи. От 12 май Кризисният щаб не действа. Всички действия по почистването вече се осъществяват от Столична община. Това каза пред журналисти областният управител на София Тодор Модев преди началото на срещата на ръководството на БСП с кметове.
По думите на Модев за почистването на София вече са платени около 600 хил. лв. на фирмите, но тепърва ще се разбере колко още трябва да се платят. Според областния управител обаче, необходимата сума ще е не повече от един милион.
„Аз съм бил и кмет и знам как се чисти, но въпросът е защо се стигна до тук, защо трябваше 90 млн. от правителството да отидат за боклука на София, който не може да бъде депониран на нито едно място, което общината определя", каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов в отговор на въпрос дали ще се справи, ако той управлява почистването на София, както е решило вчера правителството.
Законът за управлението на отпадъците на София град вероятно ще бъде внесен в Народното събрание другата седмица, обясни министър Гагаузов.