Станишев и Костов в спор за инфлацията и доходите

18.07.2008 | 14:55
по статията работи: Лили Бончева
НС ще разисква мерки за противодействие на ценовия шок, които правителството ще приеме
Станишев и Костов в спор за инфлацията и доходите

По време на парламентарния контрол днес между настоящия и бившия премиер на страната Сергей Станишев и Иван Костов се разрази спор, свързан с инфлацията, покупателната способност на населението и мерките на правителството за преодоляване на ценовия шок.

Председателят на парламентарната група на ДСБ Иван Костов зададе въпрос към премиера относно "общата политика за противодействие на скока на цените, за компенсиране обезценяването на доходите, за косвено регулиране на ценовите равнища". Костов посочи, че инфлацията е най-болезненият проблем, а за най-нуждаещите се българи скокът на цените е 25%. В България инфлацията е 15,3% общо за ЕС- 3,7%, а за съседните страни 8%. Очевидно усилията на другите държави са успешни, отбеляза Костов.

Инфлацията е един от сериозните проблеми във всички страни от ЕС, заяви в отговор премиерът и допълни, че не случайно високите цени и на горивата са били дискутирани на последния Европейски съвет в Брюксел.

Станишев обясни още, че през последните 6 месеца инфлацията в България е била по-ниска от средната в Европа, а в България работната заплата е нараснала с 20% за 1 година. Премиерът подчерта, че характерното за България е, че инфлацията забавя своята динамика от началото на годината. През януари инфлацията беше 1,4 на сто, февруари – 1,1 на сто, март 0,8 на сто, април 0,7, май – 0,5 на сто, а през юни НСИ отчита дефлация от 0,2 на сто, отбеляза премиерът.

“Вие се ограничавате в някакви общи фрази, които не представляват конкретни мерки“, обърна се Костов към Станишев. Според него дефлацията през юни е сезонна, а динамиката на цените спрямо миналата година е по-лоша.

От гледна точка на нивата на инфлация, 2007 г. беше по-трудна и за това има ясни икономически причини в световен мащаб, каза министър-председателят. По думите му членството на България в ЕС означава сближаване и на цените, и в заплащането на труда.

Политиката на правителството за догонващо увеличаване на заплатите и пенсиите в България е един от факторите, които косвено стимулират инфлацията, посочи премиерът. Той добави, че в частния сектор за една година заплатите са нараснали с повече от 20 на сто.

От парламентарната трибуна Станишев показа графики на растежа на средната работна заплата от 1998 досега. През последните години, особено след 2006 г., "е най-стръмно увеличението на реалните доходи на българските граждани", обясни премиерът.

Станишев направи съпоставка на покупателната способност през 2001-2008 година: "През 2001 година с една минимална пенсия е можело да бъдат купени 44 опаковки от макарони българско производство, сега – 131 опаковки, свинско разфосовано с кости свински бут – 7 кг през 2001, 14 кг - сега; краве кисело мляко 2% масленост от 400 г – 104 кофички през 2001 г, 160 кофички през 2008 г.", заяви премиерът, цитиран от БНТ. През 2001 г. с една средна работна заплата е можело да се купят 1610 яйца, сега с нея се взимат 2600 яйца, обясни още Станишев.

Костов се обърна към премиера с думите: "Не знам каква графика показвате тука, но това обяснение не са конкретни мерки за компенсиране на обезценяване на доходите. Ще имате ли някаква политика, за да неутрализирате тази тежка ситуация за пенсионерите и социално слабите. Моля ви, кажете ми, имате ли изобщо някаква конкретна политика как ще компенсирате обезценяването на доходите на социално слабите. Инфлацията удря по социално слабите и това е добре известен факт". Лидерът на ДСБ оцени данните като неспособност на правителството, при двукратно увеличение на БВП, да гарантира увеличаване на покупателната способност в същия порядък.

Мерките, към които правителството се придържа, са: строга финансова дисциплина и последователна политика за намаляване на данъците. Дългосрочна тенденция е работата за повишаването на производителността на труда, на квалификацията на работещите и цялостната политика за увеличаване на конкурентоспособността на икономиката, заяви Станишев. Сред многото мерки бих посочил и одобрения вчера от правителството Закон за енергийната ефективност, защото икономиката ни и нашите домакинства са много енергоемки, допълни премиерът. Правителството се стреми да намалява енергийната зависимост на България, но това не е процес, който може да се случи за една година и опира до реализация на важни инфраструктурни проекти като "Набуко" например, посочи премиерът.

По предложение на лидера на ДСБ следващата седмица парламентът ще разисква проекторешение, с което да задължи правителството да внесе в едномесечен срок конкретни мерки за противодействие на ценовия шок.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...