Започва реализацията на проект за изграждане на Регионално депо за битови отпадъци на територията на община Камено. В тази връзка в Бургас се проведе Общо събрание на Сдружение “Управление на
отпадъците – регион Бургас". В него членуват 9 общини: Бургас, Камено, Карнобат, Несебър, Айтос, Средец, Поморие, Сунгурларе и Руен, представени от своите кметове. За нови членове на Управителния
съвет (УС) на сдружението с нестопанска цел бяха избрани бургаският кмет Димитър Николов и градоначалникът на Камено Стефан Бонев. В УС е и кметът на Айтос Евгени Врабчев, съобщиха от
общината.
Директорът на Дирекция “Екология" в Община Бургас Павлин Михов обясни параметрите на проекта. Депото за битови отпадъци ще е разположено на площ от 27 хектара. Немска и испанска фирма вече са
направили независимо една от друга изследване за бъдещето на проекта през следващите 20 години.
При изчисленията е отчетена строителната експанзия по Южното Черноморие и възможностите на депото. То ще съдържа съоръжения за компостиране, рециклиране, натрошаване и последващо оползотворяване на бетонни отпадъци, пречиствателна станция, площ за съхраняване на опасни битови отпадъци – напр. акумулатори. Предвижда се и изграждане на две претоварни станции, на територията на община Несебър и община Карнобат.
Отпадъците от Бургас, Средец, Айтос и Руен ще се извозват директно до депото, а тези от останалите общини ще се отправят до близката до тях претоварна станция, където ще се пресоват и при събирането на по-голямо количество ще се извозват към Регионалното депо.
По същия модел вече е направено такова депо в Добрички регион, където то обслужва отново 9 на брой общини. По настояване на Димитър Николов Сдружение “Управление на отпадъците – регион Бургас” ще изпрати свои представители, които да се запознаят с работещ проект преди датата на следващото Общо събрание.
Кметовете от Бургаско се обединиха около мнението, че е нужна пределна мобилизация и внимателна подготовка на документите за кандидатстване по проекта.
Основната тежест за изграждане и оборудване на депото се пада на Община Бургас, тъй като тя ще кандидатства за субсидия пред ЕС и тя ще бъде основен реципиент на отпуснатите средства.
След влизането на депото в експлоатация правата и задълженията на 9-те общини стават равни.
Предстоят обществени обсъждания на проекта в общините Бургас, Камено, Несебър и Карнобат. РИОСВ-Бургас изготвя за проекта оценка за въздействието му върху околната среда. Програми за управление на отпадъците трябва да приемат на следващото си заседание общинските съвети в общините, където няма утвърдени такива. Това е задължително условие за успешното кандидатстване пред еврофондовете.