Проект за намаляване на отпадането на ромските деца от училище стартира от новата учебна година в 33 училища от цяла България.
Проектните дейности имат за цел също да разрешат проблемите с големия брой отсъствия, ниския успех в училище, относително малкия процент роми, продължаващи своето образование в средни училища, неучастието на ромски родители в училищния живот и в училищните структури на управление.
Един от основните подходи използван в рамките на проекта е „учители обучават учители". За целта ще бъде определена група от „базови училища", които са натрупали опит и успехи в усилията за привличане и задържане на ромските деца в училище.
В рамките на програмата за въвеждане на СИП „Ромски фолклор" и други програми. Те ще подкрепят нови, пилотни училища в разработването и изпълнението на училищни програми за превенция на отпадането.
Пилотните училища ще получат също така методическа помощ от педагогически екип, съставен от национално признати експерти в образованието на ромските деца.
Десетки училища ще бъдат подкрепени с малки грантове с цел стимулиране на активната им работа за задържане на ромски ученици и заделянето на средства и от техните училищни бюджети, съобщиха от великотърновския Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе".
Ще бъдат организирани извънкласни и извънучилищни инициативи за повишаване на интереса и активността в училища (напр. Детския ромски фестивал „Отворено сърце"). Ще бъдат отпечатани и разпространени множество нови материали в сферата на интеркултурното образование. Очаква се за три години около 210 училища да бъдат включени в програмата