Започва процедурата по подаване на заявки за създаване на Интернет домейни на азбуки, различни от латиницата. В тази връзка Министерството на транспорта, информационните технологии и съобещнията (МТИТС) заявява, че регистърът на имена в интернет областта за България на кирилица ще бъде посочен от българското правителство.
По този начин страната ни се включва в решението на Съвета на директорите на Световната организация за интернет имена и адреси /ICANN/ да стартира процедура за регистриране на интернет имена за държавите, които използват азбуки, различни от латиницата.
България е една от първите страни, декларирала своето желание да участва в тази процедура още през юни 2008 г., чрез официално писмо до президента на ICANN. Тогава, след консултации с българската Интернет общност, областта ".бг" беше посочена като национален код на кирилица, но дали ще остане той или ще бъде поискан друг, зависи от редица технически изисквания, които през юни 2008 г. все още не бяха утвърдени.
Анкетите, писмата и дискусиите, които някои частни компании и организации организират по Интернет относно избора на регистър, няма да повлияят на решението на държавата да избере най-доброто за Интернет потребителите в България, пише МТИТС.
Процедурата по подаване на документи и одобряването на домейна от страна на ICANN е процес, към който трябва да се подходи отговорно.
От ICANN е получено следното уточнение:
ICANN се намира в постоянна връзка с МТИТС, което е отговорно за провеждането на държавната политика в областта на съобщенията. Ние очакваме тяхното по-нататъшно участие в процеса по включване на домейни на кирилица в Интернет.
ICANN не решава нито кой е страна или територия (това се прави от ISO, Международната организация по стандартизация), нито какви са кодовете на страните, нито кой може да бъде регистър или технически контакт за съществуващите или бъдещите домейни на страните. ICANN работи напълно прозрачно, като следва всички процедури по създаване на домейни на страните с нелатински букви, които са публично достъпни на сайта на организацията. Процесът по включване на новите домейни на страните е дълъг и започва, а не завършва на 16-и ноември 2009 г.