Стартъпи могат да кандидатстват за финансиране от Националния иновационен фонд

29.08.2016 | 17:15
по статията работи: econ.bg
Научните проекти ще трябва да приключат с прототип, който да бъде вложен в производство
Стартъпи могат да кандидатстват за финансиране от Националния иновационен фонд
Снимка: под лиценза на creative commons

Стартъп компании ще могат да кандидатстват за финансиране на научни проекти от Националния иновационен фонд. Това каза пред БНР Мариета Захариева, директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия, по повод обявената осма сесия за прием на конкурсни предложения.

Общият бюджет на сесията е 5 млн. лева. Един проект може да получи максимум 500 хил. лв., като не е определен минимален праг.

Най-важната промяна е, че всеки един от проектите ще трябва да приключи с прототип, който да бъде вложен в производството. Една иновация по новите правила ще се реализира вече не за 36 месеца, а за 18 месеца.

„Това са държавни бюджетни средства. Ако бъдат вложени в производството, те ще доведат до добавена стойност“, коментира Захариева. 

Тя обясни как ще бъдат оценени проектите – на няколко етапа, като независими експерти ще разгледат по определени критерии предложенията и постоянен контролиращ орган ще проверява всеки етап от изпълнението на проекта.

Проектите ще бъдат публични и ще бъде възможно да бъдат следени от медиите.

„След като е налице прототип, проектът ще може да кандидатства по оперативна програма, за да бъде вложен в производството“, каза Захариева.

Тя посочи и четирите тематични области, в рамките на които трябва да попадат изготвените научноизследователски и развойни проекти: мехатроника и чисти технологии; информационни и комуникационни технологии и информатика;

индустрия за здравословен живот и биотехнологии; нови технологии в креативните и рекреативните технологии.

Могат да кандидатстват всички дружества, регистрирани по Търговския закон, включително и стартъп компании.

Мариета Захариева допълни, че Националният иновационен фонд е създаден през 2004 г. от Министерския съвет и са проведени седем конкурсни сесии. Успешно завършените проекти са 455 на брой.

До момента обаче не е ясно колко от финансираните предложения са намерили пазарна реализация и това е наложило промяна на правилата, по които Фондът работи.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 30.10   701 г. – Започва понтификатът на папа Йоан VI. 1470 г. – Хенри VI става отново крал на Англия. 1905 г. – Император Николай II обявява с указ първата...