На 26 юли Белият дом изиска от американския търговски представител да предприеме всички възможни мерки за реформата на определения от Световната търговска организация статут на развиващите се страни и заплаши, че ако в срок от 90 дни няма очевиден напредък, вероятно САЩ ще предприемат едностранни действия. Поставянето на ултиматум на организацията е доказателство, че САЩ открито опровергават и погазват правилата ѝ. Това е типично поведение на прагматизъм и хегемонизъм.
Общопризнато е, че специалният и диференциран статут на развиващите се страни в СТО е от полза за устойчивия им икономически растеж и отдавна е част от системата на СТО.
След 2010 г., когато Китай се превърна във втората икономика в света, призивът на САЩ да се отнеме статутът му на развиваща се страна се засили. След идването на власт настоящото американско правителство многократно заявява, че СТО проявява нехайство по отношение на Китай и това не е справедливо спрямо САЩ.
Това дали една страна е развиваща се или развита, не може да се съобрази само с един показател, а те трябва да са комплексни, т.е. да се обърне внимание на общата икономическа мощ, БВП на глава от населението, индустриалната структура, иновативните способности, разпределението на доходите на населението и т.н. Икономическата мощ на Китай е близо 14 трилиона щатски долара, но БВП на глава от населението все още е под 10 000 щатски долара, което все още е далеч от средното ниво за света и е 1/6 от това на САЩ.
Позовавайки се единствено на показателя за икономическа мощ, САЩ отричат статута на Китай на развиваща се държава, което е напълно неоснователно. Китай е готов да спазва задълженията си в СТО в съответствие с нивото и способностите си за икономическо развитие и решително да защитава правата и интересите си като член на развиващите се страни.