Стачката на железничарите продължи за пореден ден днес. Същеременно преговорите в ДП "НКЖИ" и БДЖ отново се провалиха. Профсъюзите не се съгласиха с предложенията, направени вчера от мениджърския екип на дружеството.
Синдикатите показаха и списък, според който освен предвидените 138 влака, БДЖ ще спрат още 166 за периода от 14 декември до 5 януари, за да не трупат по-големи загуби по време на стачката, което синдикатите обявиха като локаут, информира БНР.
Според синдикатите от страна на мениджърския екип на железопътния холдинг са били нарушени поети ангажименти, а именно: да бъдат запазени параметрите на заплати и социални плащания от 2009 г. и до 1 юни 2012 г. да бъде разработена съвместно между синдикати и мениджърски екип бонусна система.
От ръководството на БДЖ настояват дните за отпуск да бъдат сведени до 20, както е регламентирано в кодекса на труда, а социалните плащания да бъдат обвързани с финансовите резултати на дружеството. От холдинга настояват да отпаднат и всички синдикални привилегии. Според изпълнителния директор Йордан Недев обезщетенията при уволнение трябва да са минимални.
Няма проблем за отпускането на заема за БДЖ от Световната банка. Това коментира в отговор на журналистически въпроси Mаркус Репник, постоянен представител на СБ за България. Той присъства на подписването на договори за изготвяне на регионални генерални планове за ВиК системите в страната в Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Световната банка изчаква правителството да вземе решение за реформата в железницата. По думите на Репник приходите и производителността на дружеството трябва да се повишат. Всеки
български гражданин дотира железницата с 55 лева годишно, отбеляза представителят на СБ. По думите му на
около 75 на сто от железния път у нас се налага ограничение на скоростта.
Разминаванията между двете страни стана причина днес от КНСБ и КТ "Подкрепа" да поискат оставките на Владимир Владимиров и Йордан Недев.
До вчера 892-ма служители на БДЖ са приели предложението на ръководството да бъдат освободени от длъжност по чл. 331 от Кодекса на труда, съобщиха от пресцентъра на железопътния холдинг. Трудовите възнаграждения в размер на шест брутни заплати ще бъдат изплатени веднага след освобождаването на служителите.
Освобождаването от длъжност по чл. 331 от Кодекса на труда е една от допълнителните мерки, които ръководството на "Холдинг БДЖ" ЕАД е предприело за ускоряване на реформите в дружеството, посочват от железницата. Ефектът от прилагането на тази мярка ще бъде в размер на около 23 - 24 млн.лв. годишно, припомня БТА.