Снимка: Sofia Photo Agency
Проблемите на София са три – задръстванията, постмодернизма в архитектурата и пространствата – духове. Мнението изрази за Дарик радио Стефано Боери, един от най-известните италиански архитекти. Той е създателят на стотици световно признати проекти като стадиона "Сан Сиро" в Милано, Музеят на Средиземноморието в Марсилия, генералните планове за пристанищата в Неапол, Генуа и Триест. Боери преподава в университета "Милано Политехник", във факултета по дизайн в Харвард и в "Берлаге институт", Амстердам. Той беше в София за премиерата на първия български брой на списанието за архитектура и градска среда Abitare, чийто главен редактор е в Италия.
Ето какво още каза той:
Какво е отношението ви към архитектурата в България?
Трябва да избягвате постмодернизма, който се вижда в града ви. Ужасни сгради, покрити със стъкло, постмодернистични форми, които нямат абсолютно никаква връзка с вашата история и вашето наследство. Трябва също така да консервирате наследеното от периода на комунизма и да го трансформирате. Не да го отричате и да се опитвате да го изтриете. Разбирате какво имам превид. Както се случи с музея на Георги Димитров, който вече е дух.
Трябва да се справим с него, да го погледнем лице в лице, да бъдем провокативни, да вървим срещу него, но не можем да го изтрием. И на трето място, що се отнася до София, трябва да работите изключително много по обществената си инфраструктура. Пътното движение тук е пълна лудост. Не можете да подобрите качеството си на живот, ако не промените това. Успешно решение би била една работеща подземна транспортна система.
Имате стотици проекти, реализирани по цял свят. Кое беше най-трудното при осъществяването им?
Проектът, който се опитваме да реализираме във Франция – Музей на съвременното средиземноморско изкуство. Беше трудно не само от техническа гледна точка, защото сградата е нещо като обществено пространство под водата, но и по политически причини, защото трябваше да се преборим с усложнена политическа обстановка.