Стимулите за растеж и визията на икономиката ни през следващото десетилетие бъдат акцентите на предстоящия Български икономически форум, който ще се проведе на 24 и 25 ноември 2010 г. в НДК. *Econ.bg е медиен партньор на форума.
Специална дискусия ще бъде направена за подготовката на българската администрация за следващия програмен период на европейските програми (2014-2020 г.). Това стана ясно днес по време на пресконференция по повод предстоящия Български икономически форум (БИФ)
Повече подробности за форума дадоха Евгений Иванов, ген. мениджър на "Евроконсултантс България", Борислав Стефанов, председател на Българската агенция за инвестиции, Георги Табаков, председател на БИФ (oтляво надясно на снимката долу).
Пресконференция за Българския икономически форум. Снимка: Econ.bg
Георги Табаков заяви, че основно внимание на срещата ще се отдели и на това доколко българските институции са готови с планирането на средствата за следващия период. По тази тема Табаков е водил разговори още през лятото с министъра по усвояване на средствата от Европейския съюз (ЕС) Томислав Дончев. В разговора министърът е подчертал, че е много важно да се чуе и мнението на бизнеса в страната, заяви още в отговор на въпрос на Econ.bg председателят на БИФ.
„Проблемът в момента за министерствата е, че те се занимават с няколко неща едновременно. Отделите, ангажирани с европейските програми, са нагърбени с догонване, изчистване на голяма част от ноусенсите, извършени от предишната администрация, с отчитане на това, което в момента върви, с планиране на следващия период", каза още Георги Табаков.
Управление на отпадъците също ще бъде обсъдено на форума. Ще се очертае състоянието на рециклиращата индустрия, широколентовия Интернет и "зелената" енергия. "Тези индустрии ще имат все по-ключово значение през следващите години", смята Табаков.
Състоянието на инвестиционното законодателство и проблемите пред чуждите инвеститори също ще бъдат обект да разговори, разкри Борислав Стефанов. За последната година е регистриран драстичен спад на преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) у нас. За седемте месеца на 2010 г. те възлизат на 700 млн. евро, докато за същия период година по-рано са били 2 млрд. евро. Парите са дошли основно от секторите недвижими имоти, химическа промишленост, енергетика и строителство. Очакванията са, че до края на годината чуждестранните инвестиции ще достигнат близо 2 млрд. евро
До момента имаме 7% усвояване на европейските средства от предвидените за България до 2010 г. 12 млрд евро. Необходими са дискусии за въвеждане на други механизми за рационалното усвояване на парите, заяви Евгений Иванов от "Евроконсултантс България". Според него, основните въпроси, които трябва да бъдат решени в нашето програмиране, са: Какви ще бъдат визията, целите и приоритетите на България? Защо в момента имаме слаба програмна политика и неефективно използване на евросредствата?
Той поясни: Защото нашата цел е много обща, приоритетите - хаотични. В резултат на което оперативните програми не могат да се фокусират правилно върху реалните проблеми, които ни засягат. И допълни: Ако искаме да имаме успех през периода 2014 - 2020 г., добро усвояване на средствата от ЕС, повишаване на Брутния вътрешен продукт, трябва да имаме конкретна цел и приоритети, които да постигат конкретни резултати.