Страните-членки на ЕС постигнаха съгласие как да се разделят дивидентите от плана на Брюксел за складиране на въглероден диоксид под земята или под морското дъно, предаде EUobserver.
През 2008 година Съветът на министрите подкрепи предложение на ЕП как да се подкрепи използването на технологията за улавяне и складиране на въглероден диоксид под земята (CCS). Тази технология ще допринесе за продажбата на 300 млн. разрешителни за емитиране на въглероден диоксид по Схемата за търговия с вредни газове (ETS).
Според създателите й CCS е единственият реалистичен начин да се намали значително количеството вредни емисии, отделяни от заводите, особено от тези, работещи с въглища. Критиците й пък казват, че това е един скъп и неефективен начин да се отклонява вниманието от развитието на възобновяеми енергийни източници, който няма да проработи преди 2030 година заради недостатъчно високото технологично равнище. А толкова късно вече няма да има нужда Земята да се спасява, защото вредните газове в атмосферата ще са нанесли непоправими щети на Земята.
Споровете в ЕС относно CCS, обаче, бяха насочени не към ефективността й, а към това кой ще прибере печалбите от използването й. Продажбата на 300 млн. разрешителни с помощта на CCS се изчислява на 3.8 млрд. евро. Накрая беше решено Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) да се погрижи за разпределението на дивидентите, въпреки че някои страни-членки предпочитат техните финансови министерства да отговарят за печалбата от търговията на тяхна територия. Страните се съгласиха и да изоставят изискването за съответствие на приходите от CCS с националния бюджет. Малка част от приходите ще отидат за развитие на възобновяеми енергийни източници.
Решението на Съвета на министрите трябва да бъде одобрено от ЕП.