В момента стратегията се разработва от ръководството на Банка ДСК.
"По мое лично виждане задължително над 50 на сто от капитала на банката трябва да бъдат продадени на стратегически инвеститор", каза Велчев. Желателно е това да бъде голяма институция, което има опит в спестовното банкиране като например редица германски банки, допълни той.
Освен на стратегически инвеститор, приемливо е продажбата на 25 на сто от капитала на Банка ДСК да стане и чрез борсата, но конкретно решение за това не е взимано още от БКК, нито от правителството, каза Милен Велчев.
На въпрос за хода на приватизацията на банка "Биохим" финансовият министър отговори, че правителството вече е публикувало реклама във "Файненшъл таймс" за продажбата на банката. Не са заложени крайни срокове. Очакванията са през първите месеци на годината - януари и февруари потенциалните купувачи да направят предприватизационно проучване на банката, каза Велчев. Според него повечето купувачи ще пожелаят да изчакат официално заверените от одитор резултати за 2001 г и тогава да подадат оферти. Според Велчев това ще стане март - април. "Дотогава не се очаква да завърши приватизацията на "Биохим", посочи той.
По първоначални индикации интересът към банката е висок, каза Велчев. Около шест банки, както местни така и чуждестранни, са изявили желание за участие в конкурса. Сред тях има австрийска, френска, холандска, германска и българска банка, допълни той.
Според Милен Велчев засега не се очертава необходимост за финансиране на страната чрез нова емисия еврооблигации, тъй като наред със средствата от МВФ България преговаря и за около 250 милиона долара за 2002 г. от Световната банка.
/Новините се предоставят от BEF News Desk/