Страховете в китайската икономика намаляват

24.10.2011 | 14:55
по статията работи: Александър Димитров
Местният пазар поддържа стабилността на втората най-голяма световна икономика
Страховете в китайската икономика намаляват

Обширният китайски производствен сектор се е увеличил умерено през октомври, прекъсвайки вече тримесечното свиване в производството, предаде Reuters. По този начин се доказва еластичността на стабилното вътрешно търсене - фактор, който най-вероятно ще облекчи страховете от забавяне в рамките на втората най-голяма световна икономика.

PMI (purchasing managers' index - измерва промишленото производство на основни компании в страната) индексът също показва олекотяване на напрегнатата ценова обстановка в Китай, както и леко намаление на инфлацията от предишните високи по този параметър три години.

Индексът се е увеличил до 51.1 пункта в сравнение с 49.9 пункта от края на септември. Преминаването на нивото от 50 пункта се случва за пръв път от юни, когато индексът е бил 51.6.

HSBC икономистът Ку Хонгбин набляга на ролята на повишената продукция и новопоставените поръчки за възобновяването на градивния ход на PMI индекса. Експертът очаква растежът на годишната продукция да възлезе на около 13% за октомври, а централната банка да запази стабилност през идните месеци.

Въпреки успеха на индексите е прекалено рано да се прецени дали курсът на подобрение ще бъде продължен, поради мъгливата и неясна световна икономическа обстановка.

Китай е много уязвим и подвластен на намаляващото търсене от страна на САЩ и Европа - двата най-значими него износни пазара. През септември износът към ЕС е бил по-малко от половината в сравнение с равнището му от август. Същевременно обаче местното търсене - както разходи, така и инвестиции, съчетано със стабилното нарастване на износа към развиващите се пазари, омекотяват тази уязвимост и осигуряват защитен механизъм.

Най-лошият сценарий за китайската икономика (както и за останалия свят) е Европа да се провали в кризата със суверенния дълг. Това смята Джордж Уъртингтън, главен икономист за Азиатския регион към финансовата компания IFR Markets. Според него местното търсене осигурява стабилна възможност за китайската икономика да поддържа един темп на увеличение с около 9%.

Ръстът на китайската икономика обаче се е забавил до равнище от 9.1% в последната третина на годината, в сравнение с 9.5% през втората и 9.7% през първата. Очакванията са това забавяне да продължи, като прогнозата за 2012, според Reuters, е ниво от 8.6%.

Повечето икономисти смятат, че предстои плавен спад в ръста на китайската икономиката, а не "тежък удар". Едновременно с това са отделени и значителни финансови мерки за подкрепа на малките предприятия.

Като допълнение централната банка забавя покачването на стойността на китайския юан, отчасти за да помогне на китайските износители.

Потребителската инфлация се е намалила до 6.1% през септември, "бягайки" далеч от тригодишните си високи стойности преди това. Въпреки това е налице и предпазливост на централната банка относно отпускане на валутната политика.

Инфлацията е възможно да бъде намалена допълнително през идните месеци, но годишното ѝ равнище почти сигурно ще прехвърли обявеното и желано от правителството ниво от 4%.

Централната банка е увеличила пет пъти лихвения процент, за последно - през юли.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...