Европейската банка за възстановяване и развитие подписа с „ ВЕЦ Своге " ООД анекс за 75 милиона евро към договора за рефинансиране на Фаза 2 от проекта: „Енергийно оползотворяване водите на р. Искър чрез построяване на 9 малки водноелектрически централи по поречието на реката на териториите на общините Своге и Мездра".
"Подкрепата и адекватната реакция от страна на държавните институции по отношение на една европейска инвестиция, която ще остане в държавата, ни дава увереност в това да продължим напред и да работим в посока за развитие на ВЕИ сектора в България.", заяви инж. Пламен Дилков, управител на „ ВЕЦ Своге".
Проектът
Инвестиционният проект „Енергийно оползотворяване водите на р. Искър, чрез построяване на 9 малки водноелектрически централи по поречието на реката на териториите на общините Своге и Мездра" - „ Каскада Среден Искър" е дългосрочна инвестиция в областта на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) на обща стойност от 115 млн. евро, осъществявана посредством дружеството „ВЕЦ Своге"ООД, в което съдружници са Община Своге с 10% и италианската фирма Petrolvilla Group с 90 %.
Към юни 2009 год. са построени, успешно въведени в експлоатация и произвеждат електрическа енергия водноелектрическите централи от първа строителна фаза, а именно МВЕЦ „Свражен" и МВЕЦ „Лакатник". Общата инсталирана мощност на двете централи е 6,8 mW. Очакванията за средно годишно производство на зелена енергия от двете централи са за 35 млн. kWh. Общата инсталирана мощност на всички девет централи от проекта е 25,6 mW, с очакваното годишно производство на зелена енергия от тях от около 145 млн. kWh.
Социално икономически ползи от проекта
Чрез публичното-частното партньорство на община Своге се осигурява собственост на стойност 10% от целия проект.
Осигуряване на нови работни места и източници за доходи в следствие на инвестицията. Очаквани са над 500 нови работни места, в рамките на 5 години, при изграждането на следващите фази от проекта.
Насърчават се възможности за облагородяване и развитие на региона и нови алтернативи за местния туризъм и икономика.
80% от изпълнителите на подготвителните и същинските строителни дейности са български компании.