Днес в сградата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) се проведе среща по проблемите на пернишките села Големо и Мало Бучино, свързани с изграждането на магистрала "Люлин". В нея участваха министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев, председателят на Управителния съвет на АПИ Божидар Йотов, мениджърът на проекта Франк Вайндорф, кметовете на Перник, Голямо Бучино и Мало Бучино и др.
По време на срещата бяха постигнати договорености по следните въпроси:
Ще бъде изграден нов резервоар, който ще обезпечава нуждите на селището и обекта от питейна вода. В десетдневен срок представители на Агенция "Пътна инфраструктура" и община Перник трябва да направят експертна оценка за стойността на новия резервоар. Средствата ще бъдат осигурени 50% от общината и 50% от компенсации.
Участниците в днешната среща ще посредничат в разговорите с представителите на изпълнителя на автомагистралата „Мапа Ченгиз" и населението от селищата край обекта за намиране на компромисен вариант на цените за обезщетенията за щетите, нанесени от строителната техника. Вайндорф увери представителите на двете населени места, че в процеса на строителството там, където има навлизане на земни маси в частни имоти, след приключване на обекта терените ще бъдат възстановени в първоначалния им вид.
Количествата депонирана маса от обекта да се замерват всеки два месеца и след това количеството да се изплаща в десетдневен срок.
Министър Плевнелиев призова страните по-бързо да бъде намерено решение дали сега да се търсят средства за ремонт на 5-километровата отсечка до Мало Бучино, за да се облекчи трафикът, или първо да се приключи строежът на магистралата - декември 2010 г., а след това да се работи по споменатата отсечка.
Припомняме ви, че в началото на месеца хората от Големо Бучино се вдигнаха на протест срещу строежа на магистрала "Люлин". Основно недоволството им е свързано със своеволното навлизане на камиони със земна маса в частните им имоти, превръщането на неотчуждени земи в арматурни дворове и навика на повечето шофьори да изхвърлят да изсипват изгребаната маса, където им падне. Те също така настояват и за строежа на нов резервоар за питейна вода, тъй като досегашният беше затрупан със земна маса от строителите.
В статията е използвана информация на МРРБ и АПИ.