Преговорите между протестиращите в Квебек студенти и правителството стигнаха до задънена улица. Това посочиха студентските лидери късно вечерта в сряда, след трети ден изтощителни дискусии, които в крайна сметка доведоха до все по-понижени шансове за консенсус между управляващите и демонстрантите.
Мартин Десжарден, ръководител на една от университетските групи посочи, че правителството дори не е разгледало предложения от учащите план за реформи. Тя заяви пред медиите, че демонстрантите са „недоволни“ и вече топката е в полето на управляващия елит, ако ще се стига до някакво разбирателство.
Габриел Надо-Дюбоа, който е говорител на хардлайн организацията CLASSE, също изрази недоволството си. Той обясни, че CLASSE няма да излезе от кръга преговори все още, но не е сигурно как ще постъпи занапред и всичко зависи от протичането на дискусиите.
„Вчера направихме крачка напред, днес отново сме с няколко крачки назад“, допълни Дюбоа.
Обсъждането и изготвянето на план относно университетските такси и тяхното увеличение е крайъгълният камък, който може да доведе до стихване на продължаващият вече месеци наред конфликт в Квебек.
Правителството е предложило намаляване на обсъжданото покачване на таксите с 35 долара, но този ход е бил директно отрязан от студентските организации. Предишният ход на управляващия елит – редуцираното увеличение, което да обхваща срок от не пет, а седем години, също бе отхвърлен. Завчерашното предложение на образователния министър Мишел Кюршес предвиждаше увеличение с 219 вместо 254 долара на година.
Ябълката на раздора бе решението за покачване на таксите с 325 долара на година в рамките на пет години – ход, който би заковал годишната университетска такса на 3800 долара през 2017 година.
Студентските организации коментираха предложението за намаление с 35 долара за крайно недостатъчно. Същевременно Кюршес отказа да коментира което и да е от студентските предложения и лаконично посочи, че текущо се полагат „сериозни усилия“ от страна на управляващите, за да бъде решен казусът.
Дискусиите омекнаха и двете позиции се сближиха след появата на премиера Жан Шарест в понеделник вечерта. Шарест явно осъзна, че политиката му на странене от преговорите лице в лице със студентите задълбочава допълнително проблема и наложи нов етап от развитието на диспута, посочва The Record. Неуспехът на дискусиите през последвалите дни обаче върна диалога до нулево ниво.
След изтощителните дискусии и завърналия се по-негативен тон в общуването, студентите заключиха, че всичко е в ръцете на правителството в момента. Пред управляващите стои едно трудно лято след „кленовата“ пролет по улиците на Монреал, но демонстрантите остават „отворени за преговори и предложения“.