Сушата блокира Дунав. Само в българския участък на реката има затънали 4 кораба, а други 50 изчакват на котвени стоянки.
Водният стълб при Русе вчера бе 64 см. Прогнозите за покачване с 11 см обаче не успокояват собствениците на кораби. Те коментират, че повишението е незначително и няма да промени обстановката. Според свидетели итуацията е критична от Германия до Черно море. Нивото ще продължи да бъде ниско и през септември заради липсата на дъждове.
Единият от заседналите кораби на наша територия е украински тласкач, който от 3 дни стои край Пордим. Той е запречил частично плавателния път. На място е изпратен плаващ кран да разтовари кораба и да го освободи. Унгарска самоходка е затънала в пясъците край Белене. Край Тутракан пък през 2 км има заседнали два плвателни съда. Единият е молдовски тласкач с две секции, който е затворил частично реката. Другият е сръбска самоходка, натоварена с 900 тона евродизел.
Над 500 кораба изчакват на котвени стоянки край Русе, Свищов, Никопол и Сомовит. В момента се движат само пътнически кораби, които имат газене до 1,40 метра.
Ситуацията е критична, но не е необичайна, коментира пред "Стандарт" началникът на отдел "Контрол на корабоплавателния път" към дирекция "Морска администрация" Рангел Никифоров. По думите му до подобна обстановка се стига веднъж на 7-8 години.
В момента в българския участък има около трийсетина критични участъци, които затрудняват движението на корабите, коментира от своя страна директорът на Агенцията за проучване и поддържане на плавателния път Георги Георгиев. Хидрографският кораб "Дунав" в момента е край Белене, където търси най-големите дълбочини и показва пътя на плавателните съдове. След 10 септември ще се включи и хидрографският кораб "Вит", който в момента е на ремонт.