Автор на статията: Ивайло Ачев ( ivailo.achev@3bay.bg )
През следващата година семената няма да покълнат заради липсата на дъждове през ноември. Това ще доведе до зърнена криза, прогнозира Борислав Сандов от "Коалиция за климата". Миналият месец е най-сухият в цялата история на българската метеорология.
Сушата в Северна България се оказала фатална за сеитбата на рапица. Заради сушата селскостопанската култура не е успяла да израсте до фаза, необходима да презимува. Сеитбата на ечемика и пшеницата също вървяла много трудно заради сухата почва.
Според земеделския министър Мирослав Найденов в страната няма да има зърнена криза. В началото на тази година министърът заяви, че резервите от пшеница възлизат на 1,5 млн. тона, при необходими 1 млн. тона до новата реколта, предаде iNews.bg.
В момента цената на пшеницата на борсата в Чикаго е около 250 долара на тон. През следващите 12 месеца обаче се очаква цената да падне до 150 долара за тон заради голямото производство както в САЩ, така и в други части на света. До юни тази година резервите от пшеница в САЩ са се увеличили с 3,4% - 202,89 метрични тона. А до 31 май реколтата от пшеница се очаква да се увеличи с 5,3% - 685 млн. тона. Това ще е нов рекорд в историята на човечеството.
От "Коалиция за климата" още заявиха, че има опасения крупните земеделци да не обработват части от земите си, в знак на протест заради занижените доплащания. Засега от браншовите организации казват, че стачни действия няма да има до 31 януари.