В Съвета за сигурност на ООН бе внесен проект на резолюция, в която се призовава за политически диалог между режима и протестиращите в Сирия, съобщи ДПА, цитирана от БТА.
Франция, Великобритания, Португалия и Германия, които са четирите европейски държави, представени в Съвета за сигурност, внесоха проекта за резолюция, с която се осъждат репресиите на режима в Дамаск и се отправя призив да бъде потърсена отговорност на виновните. Според постоянните представители на Франция и Великобритания документът "трябва да изпрати недвусмислено послание" на правителството на президента Башар ал Асад, че трябва да прекрати репресиите на правителствените части срещу протестиращите и да пристъпи към политически диалог.
"Това е първата стъпка. Всички ние сме свидетели, че Сирия е тръгнала по спиралата на насилието", заявил пред журналисти постоянният представител на Франция Жедар Аро. Дебатите по проекта за резолюция се очаква да започнат днес, съобщава постоянния представител на Великобритания в световната организация Марк Лайал Грант. Нито Грант, нито Аро пожелаха да отговорят на въпроса дали те са успели да убедят Русия и Китай да се откажат от опозицията си срещу предложената резолюция.
В интервю за френската телевизия снощи посланик Аро изтъкна, че "обстановката в Сирия е много по-сложна в сравнение с Либия". По думите му Русия е против приемането на осъдителна резолюция, "тъй като смята, че не трябва да се предприемат никакви стъпки, които биха могли да дестабилизират Сирия, която е разположена в един много нестабилен район". Грант подчерта, че текстът на проекторезолюцията засега няма да бъде разпространяван, тъй като консултациите между членовете на Съвета за сигурност са конфиденциални. Според него до гласуване на проекта ще се стигне "през следващите няколко дни".
Три от петте държави, които са постоянни членове на Съвета за сигурност и имат право на вето - САЩ, Великобритания и Франция, подкрепят сегашния вариант на проекторезолюцията. Останалите двама
постоянни членове - Русия и Китай - са против.
През времето преди формалното гласуване на текста ще продължат опитите Русия и Китай да бъдат убедени да не налагат вето.