Информацията е актуализирана в 10:24 ч.
Съветът за сигурност на ООН прие резолюция, с която се въвежда зона, забранена за полети на либийски военни самолети над Либия и се одобряват "всички възможни мерки за защита на цивилното население", съобщиха световните агенции, цитирани от БТА.
Десет от петнайсетте членове на Съвета за сигурност гласуваха в подкрепа на резолюцията, а Русия, Китай, Германия, Индия и Бразилия се въздържаха.
Проектът бе изготвен от Великобритания, Франция и Ливан. Впоследствие подкрепа за него изразиха и САЩ.
Резолюцията предвижда нови строги санкции срещу редица либийски лидери. Замразяват се авоарите на Либийската национална петролна корпорация и на либийската централна банка заради връзките им с либийския ръководител Муамар Кадафи.
Документът съдържа призив за незабавно прекратяване на военните действия и за пълна забрана на използването на сила спрямо цивилното население. Резолюцията обаче изрично изключва възможността за чуждестранна военна интервенция в Либия.
Според АФП текстът на резолюцията открива възможности за нанасяне на въздушни удари срещу Либия. ДПА предаде, че документът предвижда забранената зона да бъде наложена и чрез военни действия.
Мерките за защита на цивилното население, могат да бъдат предприети както от международни организации, така и от отделни страни, посочва ДПА.
Дипломат от ООН съобщил пред журналисти, че в действията за прилагане на забранената за полети зона над Либия със сигурност ще участват Катар и Обединените арабски емирства.
Френският външен министър Ален Жупе изтъкнал, че "става дума за действия на цяла коалиция. Това няма да бъде френска операция, ние няма да бъдем сами".
Днес в Брюксел ще се състои заседание на Северноатлантическия съвет на който се очаква да бъдат взети решения във връзка с приетата от съвета за сигурност на ООН
резолюция за мерки срещу Либия, предаде ИТАР-ТАСС като се позова на официален източник от Алианса.
Веднага след като бе съобщено, че Съветът за сигурност на ООН е одобрил резолюцията, с която се въвежда зона, забранена за полети на либийските ВВС, Италия обяви, че предоставя всички свои военни бази на разположение за действия по прилагането на одобрените мерки, предаде Ройтерс.
Военновъздушната база Сигонела на остров Сицилия, която осигурява логистична подкрепа за Шести американски флот в Средиземно море, е сред най-близо разположените до Либия натовски бази, посочва агенцията.
В Средиземно море близо до Либия вече има разположени американски военни кораби, съобщи в Ню Йорк постоянната представителка на САЩ в ООН Сюзън Райс.
Китайското външно министерство заяви днес, че Пекин има "сериозни резерви" към резолюцията на Съвета за сигурност на ООН за налагане на забранена за полети зона над Либия, но не я е блокирал заради настояването на арабските и африканските страни, предаде Ройтерс. Външнополитическото ведомство очерта тревогите на Китай, след като тази нощ Съветът за сигурност прие резолюция, разрешаваща налагането на забранена за полети зона над Либия и предприемането на "всички необходими мерки" за защита на цивилното население от действията на войските на либийския лидер Муамар Кадафи.
Според китайското външно министерство Съветът за сигурност би трябвало да се стреми "да реши настоящата либийска криза чрез диалог и други мирни средства. Изявлението показва, че Китай се стреми да постигне баланс между притесненията си от евентуални военни действия и исканията на арабски и други държави, разгневени от непреклонността на Кадафи.
Властите в Либия отхвърлят резолюцията на Съвета за сигурност на ООН, съобщи ИТАР-ТАСС.
Според Халед Каим, официален говорител на министерството на външните работи на Либия резолюцията "представлява заплаха за единството на страната". "Тази резолюция отразява агресивната позиция на международната общност", подчертал той. Каим осъди "стремежа на страни като Франция, Великобритания и САЩ да разделят Либия".
Въпреки това, подчертал говорителят, цитиран и от АФП, Либия е готова да обяви примирие в действията си срещу бунтовниците, но настоява преди това да се дискутира в подробности прилагането на това примирие. Най-вероятно за целта ще бъде използван надежден посредник. Говорителят изтъкнал, че възможното примирие било обсъждано със специалния представител на ООН Абдул Хатиб, който вчера отпътува от Триполи.
"Либия ще реагира положително на резолюцията на ООН, за да докажем, желанието си да гарантираме защита на цивилното население", подчертал Халед Каим.