Съветът на ЕС поиска на практика замразяване на европейския бюджет, като предложи увеличение на плащанията с минималните 2.02%, при прогнози на инфлацията около 2% през тази година.
Припомняме, че при изготвянето на бюджета за 2011 година, споровете продължиха с месеци. В крайна сметка, ЕК трябваше спешно да изготви проектобюджет в средата на декември. Седмица по-късно рамката за текущата 2011 година беше одобрена или с други думи – в последния възможен момент. При неодобрение на бюджета, институциите щяха всеки месец да разпределят осреднени суми, от което държави като България щяха да пострадат и да получат по-малко от предвиденото.
Тази година нещата протекоха по различен начин и съветът на Европейския съюз вече одобри плановете си за бюджета на общността за 2012 година. В абсолютни цифри предложението е за плащания в размер на 129.08 млрд. евро, а това представлява 0.98% от брутния вътрешен продукт на ЕС. Задълженията са на обща стойност от 146.24 млрд. евро. Спрямо идеите на ЕК, плановете на Съвета са за намаляване на плащанията с общо 3.65 млрд. евро и на задълженията – с 1.59 млрд. евро. Намалението е свързано с данните за реалния капацитет за усвояване на европейските средства.
От Съвета на ЕС харесаха идеята за съкращаване на административните разходи – ЕК предложи минимално увеличение, в рамките на 0.5% на разходите си догодина. Самият Съвет пък реши да намали административния си бюджет с 5.45% спрямо сегашната финансова година. Европейският парламент също трябва да публикува своето виждане за европейския бюджет през 2012 година. Това ще стане в началото на октомври. На 1 ноември пък ще започнат консултациите между трите институции и в резултат на тях ще бъде създадена новата бюджетна рамка за общността.