В рамките на днешния ден (22 септември) Съветът на ЕС по правосъдие и вътрешни работи ще обсъди разширяването и промените в управлението на Шенгенското пространство. Българската страна ще бъде представена от вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов.
По време на двудневното заседание трябва да се реши и присъединяването на България и Румъния към Шенген. На последното заседание на Съвета през юни в Люксембург те приеха, че ще разгледат въпроса в
светлината на възможността за поетапно присъединяване.
Според министъра на вътрешните работи на Франция Клод Геан, работната идея е двете държави да бъдат приети в зоната първоначално с премахването на въздушните и морските граници до края на тази
година, а след годишния доклад на Европейската комисия по механизма за сътрудничество и оценка през следващото лято - и с отпадането на сухопътните граници.
Посланиците на страните от ЕС заседаваха вчера (21 септември) на фона на официалните позиции на Холандия и на Финландия, които обявиха, че на този етап няма да подкрепят София и Букурещ, припомня още БТА.
Според информация от дипломатически източници търсенето на възможности за постигането на компромис продължава до началото на днешното заседание. Процедурата изисква решенията в Съвета да се взимат с пълно мнозинство.
През пролетта работната група на Съвета, заета с разширяването на Шенген, прие експертните доклади, отчитащи пълната техническа готовност на България и Румъния за постъпване в зоната. Докладите бяха единодушно одобрени от министрите в Съвета, а през юни Европейският парламент прие с голямо мнозинство на сесията си в Страсбург резолюция, с която подкрепя присъединяването на София и Букурещ към пространството без вътрешни граници.
Позицията на ЕК е, че двете страни трябва да получат ясна перспектива за своето членство в зоната, след като са положили необходимите усилия за изпълнение на поставените критерии. Изискването за изпълнение на техническите критерии за членство е единственото условие в действащото законодателство по Шенген.
Съветът ще обсъди днес и предложенията на Европейската комисия за промени в управлението на Шенген, свързани с правото на страните от зоната едностранно да възстановяват граничния контрол. Комисията предлага тази възможност да се запази за случаи на извънредни обстоятелства и заплахи за националната сигурност, но за срок до пет дни.
Ако обстоятелствата налагат удължаването на този срок, ЕК настоява да бъде информирана и да бъде инстанцията, която да одобрява подобна молба в срок до 14 дни от нейното постъпване. Комисията предлага максималният срок за възстановяване на границите да бъде до един месец, при необичайно тежки случаи - до шест месеца, а при възможно най-неблагоприятни сценарии - до две години.
Предвижда се също ЕК да може да инициира възобновяването на границите на дадена държава в случай, че тя не успява да се справи със задълженията си по Шенгенското споразумение. В сянката на дебата за приемането на България и Румъния в Шенген българската страна даде знак, че би блокирала приемането на предложенията на комисията.
Сред въпросите от програмата на двудневното заседание на Съвета са също общоевропейската система за предоставянето на убежище, както и Европейската система за проследяване на финансирането на тероризма.