Съветът на ООН по правата на човека започна днес извънредно заседание, за да окаже натиск върху режима в Дамаск и да хвърли светлина върху извършваните от сирийските сили за сигурност жестокости, които могат да бъдат приравнени към престъпления срещу човечеството, предаде АФП, цитирана от БТА.
Заради проблем с микрофоните откриването на заседанието бе отложено с над три часа. То бе свикано по искане на 24 страни членки, сред които четири арабски страни - Саудитска Арабия, Йордания, Катар и Кувейт. Целта е съветът да се произнесе по проекторезолюция, призоваваща сирийските власти незабавно да спрат всички актове на насилие срещу мирното население. В текста се настоява също за спешно създаване на независима комисия, която да разследва нарушенията на човешките права в Сирия от месец март насам и да установи кои са извършителите. Комисията ще докладва в края на ноември, а изводите й ще бъдат представени на генералния секретар на ООН и на съответните органи. Идеята е на САЩ, ЕС и някои арабски държави, отбелязва Ройтерс.
Първоначално разследване на ООН, чиито резултати бяха оповестени миналата седмица, сочи, че петмесечните репресии на сирийското правителството срещу антиправителствени демонстранти, белязани с убийства, изчезване на хора и мъчения, може да се бъдат окачествени като престъпление срещу човечеството.
"Имаме достоверна информация, документирани доказателства, че Асад е използвал танкове, картечници, гранати и снайперисти срещу мирни демонстранти и правозащитници. Убивани са невинни хора", каза пред репортери в Женева представителят на САЩ в Съвета по правата на човека Айлин Чембърлейн Донахю.
Китай, Куба и Русия са сред страните, които искат от проекторезолюцията да бъде премахнат изразът "престъпления срещу човечеството", за да подкрепят текста. Очаква се представителят на Сирия в ООН Фейсал Хаббаз Хамуи да защити правителството си на форума. Заради днешното закъснение заседанието вероятно ще продължи и утре.