Най-висшият съд на ООН нареди днес на САЩ да вдигне санкциите върху „хуманитарни“ стоки от Иран, които президентът Доналд Тръмп върна след изтеглянето от ядреното споразумение с Техеран, предаде АФП, цитирана от БНР.
Международният съд на ООН, който решава спорове между държави, единодушно постанови, че Вашингтон „трябва да отмени със средства по свой избор всички спънки, появили се от обявените на 8 май мерки, пред свободния износ за Иран на лекарства, медицински уреди, храни и селскостопански стоки, както и части за самолети“, каза съдията Абдулкауи Ахмед Юсуф.
Съдът посочи, че санкциите върху стоки „потребни да хуманитарни нужди… могат да имат сериозни вредни последствия върху здравето и живота на индивиди на територията на Иран“.
Американските санкции за части за самолети също имат „потенциала да застрашат безопасността на гражданската авиация на Иран и живота на хората, които я използват“.
Тръмп наложи първия пакет от санкции през август, след като през май изтегли САЩ от важната сделка, целяща да ограничи ядрените амбиции на Техеран, изненадвайки европейските си съюзници. Втори пакет от санкции трябва да влезе в сила през ноември.
Решенията на Международният съд на ООН са задължителни и не могат да бъдат обжалвани, но няма механизъм за налагането им.
Преди съдът да се произнесе иранският външен министър Мохамад Джавад Зафир заяви пред Би Би Си, че санкциите са форма на „психологическа война“, целяща смяна на управлението.
На изслушванията по делото през август адвокатите на Иран обвиниха САЩ, че „задушават“ икономиката на страната. Вашингтон от своя страна обяви, че съдът на ООН няма юрисдикция да се произнесе по този случай, тъй като той засяга националната сигурност на САЩ.