Съдбовен вот на доверие в гръцката сага

04.11.2011 | 12:25
по статията работи:
Бъдещето на премиера Георгиос Папандреу зависи от собствените му депутати при вота, който ще се проведе по-късно днес
Съдбовен вот на доверие в гръцката сага

Гръцките депутати се подготвят за съдбовен вот на доверие към гръцкото правителство, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Бъдещето на премиера Георгиос Папандреу зависи от собствените му депутати при вота, който ще се проведе по-късно през днешния ден. Мнозинството на управляващата партия в 300-местния парламент виси на косъм, а една депутатка социалистка заяви, че няма да подкрепи правителството.

Бунтът на социалистите и международният натиск заставиха Папандреу в четвъртък да се откаже от плановете си за референдум за последното спасително споразумение за Гърция на стойност 130 милиарда евро.

Излизане от еврозоната е излизане от ЕС

Гърция би могла да бъде изключена от еврозоната, но и от Европейския съюз, ако не приеме плана, одобрен от европейските страни на 27 октомври в опит да се уреди дълговата криза. За това предупреди френският министър по европейските въпроси Жан Леонети, цитиран от АФП и БТА.

"Да не се приема планът е равносилно на излизане от еврото, да не се приеме планът за гърците означава излизане от Европа", каза Леонети в ефира на радио Европа 1, допълвайки, че той самият не би искал подобен изход.

Френският министър потвърди отново, че евентуално излизане на Гърция от еврото и от ЕС не би трябвало да дестабилизира еврозоната, "защото днес не само казахме на гърците да поемат отговорностите си и те ще го направят, но освен това задействахме "противопожарната система", допълни Леонети.

"Моята прогноза днес е, че Гърция ще остане в еврозоната, ще остане в Европа, също както Ирландия бе спасена", отбеляза френският министър.

Същото послание отправиха късно снощи и председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу и президентът на ЕС Херман ван Ромпой в съвместно комюнике. Те заявиха, че Гърция "трябва да се придържа към мерките за европейска помощ", одобрени в края на октомври. Двамата европейски лидери подчертават в същото време, че искат "Гърция да остане в еврозоната".

В комюникето се посочва също, че "предвид на трудната вътрешно политическа и социална обстановка, политическото и националното единство на Гърция е изключително важно, за да може да бъде дадена надежда за по-добро бъдеще на гръцкия народ".

В интервю за радио "Европа 1" Барозу отново призова гърците към "национално единство". "Нашето послание, като Европейска комисия, като институция, която трябва да защитава общите европейски интереси, нашето приятелско послание към Гърция е следното: "Молим ви, постигнете съгласие по основното, вие сте страна, която много обичаме, която искаме да задържим до нас. Но затова не друг, а вие, гърците, трябва да постигнете съгласие по основното. Сега не е момента за разделение, а за национално и политическо единство", заяви Барозу.

Дебатът

Късно снощи гръцкият премиер Георгиос Папандреу заяви по време на парламентарен дебат, че "не е вързан за поста си", съобщиха Ройтерс и БТА. Същевременно правителствени източници посочиха, че Папандреу се е договорил с министрите си да напусне поста и да предаде властта на бъдещо коалиционно правителство, ако те му помогнат да спечели вота на доверие.

Според източник, пожелал анонимност, му е било казано, че трябва да напусне мирно, за да спаси партията си. "Той се съгласи да се оттегли. Беше много цивилизовано, нямаше остроти", е добавил източникът.

Опозиционният лидер Андонис Самарас призова вчера Папандреу да подаде оставка и поиска предсрочни избори в срок до шест седмици. Премиерът обаче пренебрегна призивите да се оттегли и предложи на опозицията разговори за разрешаване на политическата криза.

Папандреу заяви, че преговорите трябва да започнат незабавно. "Моята позиция е, че преговорите с опозицията за формиране на по-широка схема трябва да започнат незабавно. Нека го направим възможно най-бързо, но внимателно и без рискове", коментира той.

В същото време ново социологическо проучване показва, че мнозинството от германците искат Гърция да напусне 17-членната еврозона, ако Атина не приеме условията на втория спасителен пакет, предаде Асошиейтед прес и БТА.

Според проучване на германската медия ARD 82% от анкетираните 1002 души са заявили, че Гърция трябва да напусне еврозоната, ако отхвърли спасителния пакет.

Около 82% са на мнение, че най-лошото в европейската дългова криза тепърва предстои, а 84% смятат, че Германия ще трябва да плаща още за спасяването на Гърция.

Как реагираха борсите

Токийската фондова борса започна сесията си днес с нетно покачване от 1,50% след вчерашните информации, че гръцкото правителство се отказва от намерението си за организиране на референдум по европейския спасителен план за страната, съобщиха Франс прес и БТА.

Десетина минути след откриването на днешната сесия в Токио водещият индекс Nikkei -225 се покачи с 129,98 пункта до ниво 8 770,40 пункта.

Припомняме, в сряда акциите на Токийската фондова борса поевтиняха силно на фона на засилващите се съмнения около усилията на ЕС да овладее двугодишната дългова криза. Вчера Фондовата борса в Токио остана затворена заради официален празник.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 05.11   1414 г. – Открит е Констанцки събор на Римокатолическата църква, който слага край на Папската схизма. 1605 г. – Осуетен е опит за атентат срещу Камарата на...