Съдиите в България са изправени пред редица стресогенни фактори, сочи изследване, направено по проектът, подкрепен от Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
Сред причинителите на стреса при съдиите са обемът на делата, асиметрията в разпределението и неритмичността на трудовото натоварване. Според специалистите други фактори са натискът за вземане на важни решения в неблагоприятна психосоциална атмосфера и изолация.
Експертите са на мнение, че резултатите от изследването трябва да се предоставят за незабавно обсъждане на ръководството и членовете на Съюза на съдиите в България и на тази основа да се изработи становище и план за действие, с които да бъдат запознати Висшия съдебен съвет (ВСС) и Министерството на правосъдието, информира Dariknews.bg, позовавайки се на информация на БТА.
Данни от изследването сочат, че българските съдии, както и колегите им в другите страни членки на ЕС и в САЩ, изпитват нарастващо ниво на трудово-професионален стрес от делата, които гледат основно за престъпления срещу личността, срещу деца, сексуални престъпления и престъпления, извършени по особено жесток начин или привличащи засилено обществено и медийно внимание.
Експертите, правили изследването, са на мнение, че характеристиките на съдебното производство като продължителността и прекъсванията на делата оказват сериозен източник на хронично напрежение и могат да станат причина за т. нар. "прегаряне".
Българските съдии нямат системно развиван и поддържан имунитет и действаща защитна система от програми за овладяването на последствията от хроничния трудово-професионален стрес, сочи изследването.