Съдията от Софийския апелативен съд Красимира Медарова си направи отвод по делото САПАРД по искане на защитата на подсъдимите, сред които са бизнесмените Марио Николов и Людмил Стойков.
Отводът на Медарова беше поискан заради съмнение в нейната безпристрастност, подхранено от неназовани слухове, цитирани на предишното съдебно заседание, според които Медарова е поела ангажимент към управляващата партия ГЕРБ, от чието име беше председател на ЦИК, да потвърди осъдителните присъди по делото САПАРД. Съдия Медарова категорично отхвърли тези обвинения и обясни, че участието в ЦИК не може да бъде политическо назначение, но въпреки това ще се оттегли от делото заради факта, че и обществото трябва да е убедено в нейната безпристрастност.
Въпреки че съдът счетвърденията за неверни, той все пак отведе съдия-докладчика по делото. Един от мотивите за това е, че основната цел на съда е да бъде независим и безпристрастен, а отправените твърдения налагат представата, че този съдебен състав не е такъв. Друг мотив за отвода са и тези съмнения да не станат евентуална причина за атакуване на присъдата на състава пред по-горната инстанция.
Сега заместник-председателят на САС трябва да избере нов съдия-докладчик по делото, информира БГНЕС.
Съмненията за политическа ангажираност се породили, след като подсъдимият Валентин Ангелов разговарял с адвокат Румен Еленски. Той е отказал да го представлява по този процес, тъй като съпругът на Медарова - Николай също му е клиент. Разказал и че същият този Николай му казал, че съпругата му няма да си направи отвод по делото, защото е поела политически ангажимент да потвърди решението на Софийския градски съд. За да се мотивира, защитата посочи още, че съдия Медарова е била председател на ЦИК по време на последните избори. За поста е била предложена от партия ГЕРБ.
Преди две години най-голямото разследване за злоупотреби с европари завърши с една оправдателна присъда - на Людмил Стойков, и осъдителни присъди в размер на общо 42 години за останалите подсъдими. От една година делото е в Софийския апелативен съд, без да му е даден ход по същество. Делото ще продължи по същество, когато бъде назначен новия съдия-докладчик.