*Информацията е актуализирана към 17.32 ч.
Днес Софийският апелативен съд гледа мерките за неотклонение на задържаните по време на две от последните полицейски акции - "Всичко коз" и "Килърите".
Съдът пусна всички задържани при операцията "Всичко коз"
Софийският апелативен съд освободи от ареста всички задържани при полицейската операция "Всичко коз". И тримата обвиняеми бяха пуснати под парични гаранции.
Соченият за лидер на групата варненски бизнесмен Венко Кръстев ще трябва да плати 10 000 лева, ако иска да излезе на свобода. За дъщеря му Магдалена магистратите поискаха наполовина по-малка гаранция от 5000 лева, а за данъчната служителка Мариета Китова съдът поиска 1000 лева.
Срещу тримата има повдигнати обвинения за данъчни и финансови престъпления и пране на пари. Според прокуратурата извършителите са ощетили държавния бюджет за последните 2 години с около 250 млн. лева.
Групата е извършвала фиктивни продажби на скрап и желязо, като по този начин е намалявала задълженията си за ДДС. На 25 юли Софийският градски съд остави обвиняемите в ареста. Днес обаче апелативните съдии прецениха, че няма достатъчно доказателства, които да свързват задържаните с повдигнатите им обвинения, пише Dariknews.bg.
На 21 юли при полицейската операция "Всичко коз" бяха претърсени 28 адреса в София, Варна, Русе, Пловдив, Велико Търново, Трявна и Бургас. Акцията, при която арестуваха 8 души и двама данъчни служители, един от които снощи беше освободен, е срещу организирана група данъчни измамници. Щетите за бюджета от двегодишната дейност на групата се изчисляват на 250 млн. лв.
Четирима от петимата "Килъри" - на свобода
Впоследствие съдът пусна от ареста четирима от петимата задържани за убийството на Юри Галев.
Съдът наложи мерки за неотклонение "подписки" на Янко Попов, Васил Костов, Георги Петков и Петър Стоянов. Според апелативната инстанция липсват доказателства, с които може да се направи обосновано предположение, че те са съпричастни към убийството, пише БТА.
Единственият, който ще остане в ареста, е Методи Иванов, но не поради това, че има доказателства срещу него за съпричастност към убийството, а защото в дома му е намерен незаконно притежаван автомат "Калашников".
На 23 юли при полицейска акция "Килърите" бяха арестувани 20 души. Операцията имаше за цел предотвратяване на дейността на организирана престъпна група, която се занимава с тежка престъпност. Сред задържаните беше и председателят на Българската федерация по сумо Петър Стоянов-Вожда. Дни по-късно Цветан Цветанов съобщи, че "Килърите" са отговорни за убийството на Юри Галев. Стана известно, че те са организирали и убийството на бизнесмена Румен Рачев.
Цветанов окачестви операцията като изключително голям успех, тъй като за пръв път са заловени всички звена в групата - от поръчителя до извършителя. Министърът посочи, че това е един изключително голям успех в правоохранителната система, защото с действията, професионализма и координациите между службите, която е създадена, е постигнат този забележителен успех.
Реакцията на Цветан Цветанов за пускането под гаранция на заловените при операция "Всичко коз":
Държавата е безсилна пред съдебната система. Безотговорно и обидно за всички, които се стремят да правят честен бизнес в България и за всички българи, които плащат данъци на държавата". Така определи пред Агенция "Фокус" решението за освобождаването под гаранция на задържаните министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов.
Той добави:
Недоумявам за необходимостта за подобно решение. след като по делото бяха призовани петима свидетели, които обясняват кой, къде, кога и защо е извършил деянието. Предоставени бяха томове материали и доказателства. В автомобила на данъчната служителка, която е играла ролята и на счетоводителка, бяха открити собственоръчно попълнени готови фактури на разследваните фирми. За две години задържаните по операция "Всичко коз" са причинили щети за над 250 млн. лв., а за последните 3 месеца - над 30 млн. лева.
Министърът на вътрешните работи смята, че "с подобно решение на съда не се дава шанс да се извърши качествено разследването". Според него учудващо е, че след като при извършените проверки на
посочените места се оказва, че има само метални площадки, а насреща стоят вили, палати и яхти, това не е достатъчно за българското правораздаване.