Информацията е актуализирана в 19:30
След над 5-часово заседание Софийският градски съд остави в ареста Алексей Петров и останалите шестима, задържани при специализираната полицейска операция "Октопод", предаде БГНЕС.
В това число се включват: Йордан Стоянов, Момчил Кръстев, Алексей Петров, Антон Петров - Хамстера, Марчело Джотолов, Николай Велков и Пламен Стоянов.
На влизане в съда Алексей Петров заяви: Всичко е политическа атака. Той коментира още, че отношението срещу него е лично, като в основата стои вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов.
Бившият служител на ДАНС беше въведен под засилен конвой на съдебна охрана. По думите му той 20 години работи за България и няма как да е бил част от групата за отвличания "Наглите".
По време на самото заседание от пледоариите на прокурорите Милко Момчев и Ангел Илиев станаха ясни подробности за престъпленията, извършвани от Алексей Петров и ръководената от него група. В това число се включват - пране на пари, издаване на документи, чрез които е избягвано плащане на данъци, склоняване на други лица към проституция и заплаха на лица с цел лична облага.
Голяма част от обвиненията срещу групата са базирани на показанията на служителка в таксиметровата компания "С Експрес", известна като "Таксита 1280". Тя е съобщила пред разследващите, че реален собственик на компанията е Алексей Петров. Цитирала е официалния притежател на фирмата Васил Славов, който й е заявявал, че се отчита на Петров, и го нарича "баровец".
Свидетелката е разказала, че такситата работят с лизингова компания, собственост на подставено лице на Алексей Петров, а всички приходи за деня са се носели в клонове на "Лев Инс" и "Лев Корпорация". Тя съобщава и за прикрити счетоводни операции при лизинговите договори на такситата и обяснява, че не са се отразявали всички плащания, пише Дневник.bg.
Относно обвинението за склоняване към проституция, прокуратурата съобщи, че са проверени 26 адреса на различни места в столицата, на които са предлагани платени секс услуги. Според справка от ДАНС лицето Димитър Митов - Митко Полицая е контролирал тези клубове като е отчитал средствата на Петров. В момента въпросният Митко Полицая се издирва
Според показанията на анонимен свидетел Алексей Петров е имал крупни икономически интереси в "Кремиковци".
От тях стана ясно още, че Петров е имал кабинет в комбината. Когато е бил поканен да напусне, той е отправил заплахи към изпълнителния директор Александър Томов.
Освен това, докато Алексей Петров е бил в "Кремиковци", общо за охраната на металургичния комбинат се плащало 700 хиляди лева, а след неговото напускане сумата драстично паднала на 300 хиляди лева.
Според показанията на друг анонимен свидетел, Алексей Петров е заплашвал с физическа саморазправа длъжностно лице. Той отправил заплаха: Аз съм един от най-могъщите хора в тази държава и мога да те убия ей сега.
Престъпленията, в които е обвинен Алексей Петров, са извършвани в период 1997-2010 година, заяви прокурорът по делото. Той очерта схемата на престъпните връзки
между Алексей Петров и останалите шестима обвиняеми, пледирайки за налагане на най-тежката мярка за неотклонение "задържане под стража".
В паузата на заседанието самият Петров заяви, че най-вероятно министър-председателят е подведен. Той направи този коментар пред журналисти в отговор на въпрос дали вярва на това, което премиерът казва.
Вероятно спецификата на работата ми понякога е ставала повод да породя съмнения, но това винаги е било изчиствано пред ръководството на ДАНС, заяви бившият съветник в агенцията Алексей Петров пред СГС, информира БТА.
След това съдът се оттегли на съвещание, за да определи съдбата на Петров и другите шестима задържани при операция "Октопод" по-рано тази седмица.
Никога и по никакъв повод не съм извършвал престъпления и затова ви моля да не вземате предвид справките на ДАНС, които прокуратурата днес прилага, заяви пред съда Петров. Според него справките са изготвени в резултат от различията му със сегашното ръководство на ДАНС.