Депутатите приеха на първо четене законопроекта за изменение и допълнение на Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси, предаде Агенция "Фокус". Със законопроекта с оглед прецизиране на понятието "конфликт на интереси" се дефинира по-широко понятието "частен интерес". Предлага се за такъв да се разбира всеки интерес, който води до облага от материален или нематериален характер.
С промените се предвижда създаването на отделен орган - Комисия за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси. Предвижда се тя да е независим постояннодействащ орган - юридическо лице с петчленен състав, който се избира от Народното събрание за срок 5 години. Членовете на комисията могат да бъдат преизбирани само за още един последователен мандат.
Уреден е съдебният контрол върху актовете на комисията. Оспорването на решенията, с които комисията установява конфликт на интереси, ще става пред съда по реда на Административнопроцесуалния кодекс. Решението на комисията, с което се постановява, че е налице конфликт на интереси, може да се оспори от заинтересуваното лице. Съдът може да отмени решение на комисията, с което е установено, че не е налице конфликт на интереси по протест на прокурора.
Въвежда се забрана освободеното поради установен конфликт на интереси лице да заема в продължение на една година след освобождаването му публична длъжност. Тази забрана не се отнася за длъжности, които се заемат въз основа на упражнено пряко избирателно право.
Предвижда се частта от законопроекта, която се отнася до избирането на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, да влезе в сила на 1 януари 2011 г., а частта относно нейното функциониране от 1 април 2011 г.