На днешната дата (12 април) светът отбелязва 25 години от пускането на световната глобална мрежа (WWW). По този случай нейният изобретател – Тим Бърнърс-Лий призова за създаване на глобална харта на правата, която да защитава свободата на словото в интернет и правата на потребителите след течове на информация, показващи, че властите масово следят онлайн активността ни.
Точно четвърт век след като изобретява системата, Бърнърс-Ли застъпва мнението, че съществува нуждата от документ, подобен на ключовата за английската история Магна харта Либертатум. Новата интернет харта ще помогне за гарантирането на фундаменталните принципи онлайн.
Въпросите за свободата и неприкосновеността на данните в интернет излезе на преден план, след като през 2013 г. бившият сътрудник на Агенцията за национална сигурност (NSA) Едуард Сноудън, публикува секретни документи, разкриващи мащабните програми щатските и британски служби за следене на телефонните контакти и онлайн данните на милиони потребители от целия свят.
Обвиненията, че NSA събира персонални данни от потребители от Google, Facebook, Skype, Apple и други топ ИТ компании, принудиха президента Барак Обама да обяви през януари серия от реформи. С тях се предвижда ограничаване на глобалното следене и забрана на следенето на лидерите на близки приятелски на САЩ страни като Германия или Франция.
Бърнърс-Ли коментира, че е време за налагане на общи решение и предупреди, че растящото наблюдение и цензура в страни като Китай заплашва бъдещето на демокрацията.
Макар че признава ролята на държавата за справяне с престъпниците, които използват интеренет, създателят на WWW призовава за по-силно външно наблюдаване на шпионските агенции като NSA и британската GCHQ, както и на всяка организация, която събира данни от отделни частни потребители.
Бърнърс-Лий и консорциумът World Wide Web – глобална общност, чиято мисия е да разгърне пълния потенциал на мрежата, стартират едногодишна инициатива за кампания, наречена Web We Want. Нейната цел е да подтикне потребителите по цял свят да притиснат държавите в да приемат интернет „харта на правата“.
„Нашите права се нарушават все повече и повече и опасността е че започваме да свикваме с това положение. Затова аз искам да използвам 25-тата годишнина да призова всички ние да направим така, че да върнем мрежата в собствените си ръце и да решим с каква да бъде тя през следващите 25 години“, споделя Бърнърс-Лий пред британския “Гардиън“.