Приходите падат и това принуждава повечето компании да съкращават разходите. Но някои работодатели заявяват, че за тях уволнението на служители не е вариант. Все пак това е изключение, а не правило в САЩ, коментира Associated Press. От както страната е в рецесия 5,1 млн. души са загубили работата си, като само през миналия месец уволнените надхвърлиха 660 хил. души.
Масовото съкращаване на служители обаче ще се окаже голяма трудност при възстановяване на икономиката, отбелязват икономистите. По тази причина и някои работодатели се опитват да избегна уволненията, като дават принудителни отпуски за персонала си. Те заявяват, че хората винаги ще бъдат най-ценният им ресурс, въпреки че е и най-скъпият.
Други мерки, прилагани в опит за запазване на служителите, са намаляване на броя на работните часове и замразяване или дори намаляване на заплатите.
Повечето компании смятат, че бързо ще намерят нови служители, когато икономиката тръгне нагоре. Затова и избират най-лесния път за оцеляване в кризата - уволнения. Добре обучени служители, с опит и
много контакти, обаче не могат да бъдат лесно заменени, обясняват американските икономисти.