Съпружески вещи ще могат да се продават без двустранно съгласие

30.09.2010 | 14:39
по статията работи:
Парламентът прие на първо четене промени в Семейния кодекс
Съпружески вещи ще могат да се продават без двустранно съгласие

Депутатите допуснаха възможността да се продават общи съпружески вещи без съгласието едновременно и на двамата съпрузи. Това става възможно с приетите на първо четене днес промени в Семейния кодекс.

Текстът предизвика спор и най-вероятно ще бъде променен. Срещу промените се обяви Любен Корнезов от БСП, като заяви, че са насочени срещу мъжете. Шефът на правната парламентарна комисия Искра Фидосова от ГЕРБ каза, че тези поправи вероятно ще бъдат добре обмислени и променени преди да бъдат внесени за окончателното им гласуване, предаде Dariknews.bg.

Ето коментара на Любен Корнезов от левицата:

Съпружеската имуществена общност не е само за недвижимите имоти. Тя е и върху движимите вещи. А има движими вещи примерно лека кола, която може да струва повече отколкото апартамента. Има хора, които имат яхти. Може даже една картина да струва милиони, което също е съпружеска имуществена общност.

Ние не можем да допуснем в следващата пета алинея, когато има разпореждане от един от съпрузите без знанието на другия, въпреки даже несъгласието на другия тези сделки да бъдат перфектни и да бъдат прехвърлителни действия. Също и в тази насока, особено когато са със значителна стойност, трябва вече задължително да искаме съгласието и на двамата съпрузи, защото недобросъвестният съпруг всъщност ще изиграе добросъвестния в тези отношения. Този семеен кодекс е насочен срещу интересите на мъжете.

В регистър ще бъдат вписвани деца, на които се предоставя специална услуга - резидент, е записано в изменението на кодекса. Когато на детето е предоставена такава услуга или то е настанено в приемно семейство, осиновяване без съгласие на родителя се допуска след преценка на неговия интерес от дирекция "Социално
подпомагане".

Предвижда се българските граждани, вписани в регистъра за осиновители и с обичайно местопребиваване в чужбина, да могат да участват в процедурата до изтичане срока
на разрешението им за вписване в регистъра, решиха още депутатите, предаде БТА.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...