Сърбия готова да участва в проекта "АЕЦ "Белене"

05.05.2010 | 09:45
по статията работи:
Според местния вестник "Данас" участието на страната ще бъде поне 100 млн. долара
Сърбия готова да участва в проекта "АЕЦ "Белене"

Сърбия ще участва в изграждането на АЕЦ "Белене" в България. Участието на страната в проекта ще бъде поне за 100 млн. долара. Това съобщава днес сръбският вестник "Данас", който се позовава на правителствени източници в Белград, информира БГНЕС.

Става въпрос за изключително добър проект, казва още висшият правителствен представител пред изданието.

При визитата си миналата седмица българският премиер Бойко Борисов каза, че Сърбия е готова да участва в строежа на АЕЦ "Белене" и да финансира поне 5 на сто от този проект. Независимо от липсата на официален коментар от страна на Министерството на енергетиката "Данас" научи, че тази информация е вярна, пише още в днешния си брой авторитетното сръбско издание.

"Фактът, че тази централа ще се строи на територията на България означава, че няма нарушение на Мораториума за изграждането на атомни централи на територията на Сърбия. Чрез участието си в строителството ще получим по-евтина електрическа енергия, както и възможността да се намери работа за експертите и младите кадри, които се занимават с ядрена енергетика. На този етап няма подписан договор. С изхвърлянето си в публичното пространство - за сръбско участие, властите в София искат да подобрят позициите си при преговорите", пише още "Данас". Изданието припомня, че българският президент Георги Първанов преди време официално е предложил на Сърбия да участва в енергиен проект на Дунав.

Илия Плечаш от Института за ядрена наука смята, че е добре Сърбия да участва в изграждането на АЕЦ "Белене".

Нямам точна информация за участието на Сърбия в този проект, но категорично смятам, че това е от полза за нас. Предполагам, че нашето участие в него ще бъде символично, но то е важно за нас, за да получим известно количество ток, още повече, че в следващите 20-30 години подсигуряването на ток ще бъде изключително важно, а в самата Сърбия тока ще намалява, казва още Плечаш. Според него за изграждането на 1000 мегавата ще са необходими около 2 млрд долара.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...