Властите в Сърбия смятат да позволят използването на марихуана за лечебни цели, пише BalkanEU.com.
Според министъра на образованието Джукич Деянович легализирането на меката дрога ще предостави възможността на специалисти да определят дали растението може да бъде полезно при лечението на определени болести. „Това не означава легализиране на наркотиците в страната“, поясни министърът.
„Всяка субстанция може да бъде както лекарство, така и отрова. Въз основа на много прецизни методи, експертите определят какво е лекарство и каква е подходящата доза от него“, добави Деянович.
Тя каза още, че съществуват редица подобни случаи, например морфинът. „Има зависимост от морфин, който се използва в медицината за успокояване на болката и води до по-добро духовно състояние на човек със сериозни заболявания“, каза тя, подчертавайки, че вещества като марихуаната и морфина не трябва да бъдат използвани от пациенти, склонни към пристрастяване.
През януари хиляди Facebook потребители подкрепиха намерението на правителството в Сърбия да легализира меката дрога за лечебни цели. При вземане на това решение, ще се наложи промяна в закона, който гласи, че притежанието и произвеждането на наркотични вещества е престъпление. „Поправката в закона трябва да се потвърди и обоснове от съответните експерти“, съобщават от здравното министерство в Сърбия.
В България също има привърженици на легализирането на лечебната марихуана. Това се доказва от активността на гражданите в европейската инициатива "Weed like to talk". Българските привърженици са вече над една четвърт от квотата или 13 500 души.
Единствената по-активната страна в подкрепа на инициативата от нас е Полша. Най-малко привърженици пък има в държавите от Западна Европа, пише "Фокус".