Дълговете на физически лица, които са били възложени на компании за събиране на вземания у нас, са скочили с над 150 млн. лв. от началото на 2015 г. спрямо същия период на миналата година. Това сочат данните от проучване, направено за Асоциацията на колекторските агенции в България. Това обаче не означава със сигурност, че задлъжнялостта на населението се увеличава, а по-скоро показва, че кредиторите са по-активни в изискването на дължимите им суми.
По отношение на това как клиентите могат да са сигурни в коректростта на фирмите за събиране на вземания Александър Грихалес, който е член на УС на асоциацията, коментира:
"Винаги е добре ако имат съмнения дали една сума е дължима да поискат доказателства за това – фактури, ставки, погасителни планове и пр. Компаниите, които са членове на Асоциацията на колекторските агенции спазват много строг етичен кодекс, който сме приели, и мога със сигурност да твърдя, че ако се обади служител на компания от Асоциацията няма вариант да се говори за сума, която всъщност не е дължима. Чували сме за некоректни практики на пазара. Борим се много активно с подобни случаи и се надявам, че постепенно те наистина ще изчезнат".
По неговите думи успеваемостта на събирането на вземанията от колекторските агенции силно зависи от вида на дълговете. При ранните задължения, където се използват напомнителни обаждания за току-що просрочени суми, успеваемостта е много висока, 70-80 процента и нагоре. При събиране на стари задължения, натрупани през годините, е много трудно да се установи контакт с лицето със задължения и вследствие да се постигне договорка, допълва БНР. В зависимост от портфейла успеваемостта в тези случаи може и да е в рамките на два до пет процента.