Всички топлофикации в страната имат проблеми със събираемостта на дължимите от абонатите суми. Това съобщиха представители на дружествата по време на заседание на парламентарната комисия по икономическа политика, енергетика и туризъм. Те разполагат с достатъчно запаси от резервно гориво - мазут (за 5 работни дни според изискванията на закона), но повечето от тях дължат суми на доставчика "Булгаргаз".
Няма отказали се абонати от услугите на столичната топлофикация преди началото на отоплителния сезон, а дори са присъединени 190 нови сгради. Това съобщи изпълнителният директор на "Топлофикация София" Петко Милевски.
Работим по повишаване на събираемостта на задълженията с методите, които законът позволява, информира Милевски. Той добави. че дружеството е завело 12 000 искови молби към Софийския районен съд, а също и между 2500 и 2700 молби към Асоциацията на медиаторите за събиране на просрочени задължения. Това по думите му е дисциплинираща мярка. Събираемостта се е повишила тази година с 5% или 40 млн. лв. в парично изражение, каза Милевски.
Милевски призова да се намери практичен инструмент, с който още повече да се респектират абонатите на топллофикацията, за да плащат навреме.
Йорг Золфелнер, мениджър на ЕВН за България, съобщи, че е важно клиентите на топлофикациите да повярват в работата на дружествата, както и в работата на фирмите за топлинно счетоводство. Австрийската компания е собственик на пловдивската топлофикация, припомня БТА.
За подобрение на фактурите за парно отопление се обяви Золфелнер. Той добави, че в Пловдив конкуренция на парното са електрическата енергия и природният газ.
Представителят на една от малкото топлофикации в страната, която работи на печалба - в Бургас, посочи като причина за доброто финансово състояние на дружеството изграждането на когенерация, изборът на външна фирма за събиране на дължимите вземания, както и изграждането на система за наблюдение.
Топлофикацията в Плевен има печалба за деветте месеца на 2010 г. от 1.2 млн. лв., а средствата, които трябва да събере от абонати, са 16 млн. лв., съобщи Валентин Терзийски, изпълнителен директор на дружеството. Задълженията на топлофикацията към "Булгаргаз" са 3.7 млн. лв.
Ако се повтори ситуацията от 2009 г., когато бяха спрени доставките на газ, топлофикациите ще надвишат ограниченията за изхвърляне в атмосферата на въглероден двуокис, стана ясно от думите на Терзийски.
От вчера "Топлофикация Сливен" не работи, защото НЕК удържа пари със стара дата, според решение на ДКЕВР, съобщи представителят на дружеството.
"Топлофикация-Враца" в момента има загуба от 965 000 лв. Очаква се до края на годината загубата да намалее до 900 000 лв., посочиха от дружеството.
Към 30 септември има тенденция за подобряване на финансовото състояние на топлофикациите, коментира председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев. Той цитира резултат от анализ на комисията.
Продължава намаляването на събираемостта от битовите потребители, но има нова тенденция - за намаляване на плащанията от държавни и стопански потребители. Дружествата имат ограничени свободни ресурси и оборотни средства за погасяване на задълженията си към доставчика на гориво, посочи Семерджиев.
Налични са всички количества природен газ, договорени за този отоплителен сезон, заяви изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов.
"Булгаргаз" има сключени договори за закупуване на синьото гориво, но нашите клиенти и партньори не са финансово обезпечени, каза Гогов. Той посочи, че миналата година са били сключени поредните споразумения с топлофикациите за разсрочване на задълженията им и към септември миналата година те са били в размер на 104 млн. лв. Към днешна дата непогасените задължения са 47 млн. лв.