През 2010 г. България отбелязва влошаване на състоянието на демокрацията с 0,3 пункта по 7-степенната скала в ежегодния доклад "Страни в преход" на правозащитната организация (Freedom house) "Фрийдъм хаус". Частта за България е изготвена от Георги Ганев и Даниел Смилов от Центъра за либерални стратегии.
В доклада е разкритикувано "политизирането" на президентския пост със създаването на де факто президентска партия, което е "в нарушение на българската конституционна традиция".
Политическите борби и прекалената политизация на президентския пост компрометираха доверието в и ефективността на правителството през 2010 г. Поради това оценката на България в раздела "Национално демократично управление" е понижена от 3,25 на 3,50 (степен 1 е за най-добро представяне, а 7 - за най-лошо).
Сред останалите показатели в доклада са "Избирателен процес" (1,75), "Гражданско общество" (2,50), "Независими медии" (3,75), "Местно демократично управление" (3,00), "Съдебна рамка и независимост" (3,00), "Корупция" (4,00).
Средната оценка за България е 3,04 в сравнение с 3,07 за 2009 г., информира Агенция "Фокус".
Правителството на малцинството на Гражданите на европейско развитие на България /ГЕРБ/ остава стабилно, въпреки редицата скандали с високопоставени служители и продължава да прави неуспешни опити за импийчмънт на президент Георги Първанов. Кулминацията бяха мнозинството съмнителни назначения на държавни постове, които бяха последвани от освобождаването от длъжност на редица министри и високопоставени държавни служители. Стабилността на правителството до голяма степен зависи от подкрепата на националистическата и популистка партия "Атака", след като предишните партньори на ГЕРБ - "Синята коалиция" и "Ред, законност и справедливост", се дистанцираха от мнозинството, посочват авторите на доклада.
През изминалата година в страната не бяха провеждани избори. Приет беше обаче избирателен кодекс, който обединява четирите предишни закона за избиране на президент, парламент, местни власти и Европейски парламент. Той беше приет добре преди цикъла от президентски и местни избори, които ще се проведат през 2011, след като бяха проведени обширни консултации с парламентарните групи и гражданското общество. Въпреки това, някои от разпоредбите срещнаха яростната съпротива на опозицията, която обеща да обжалва кодекса пред Конституционния съд. Новият кодекс обаче не извършва значителни промени на избирателната система. Следователно българският рейтинг на изборния процес остава 1,75, информира БГНЕС
Тъй като негативните мнения, свързани с корупцията и държавното бреме за разрастване на икономиката, продължават да нарастват, индиректните доказателства показват, че съществуващите антикорупционни структури и бавно променящи се практики може да доведат до някои положителни резултати. Подобреното качество при изпълнението на различни процедури, по-ефективно усвояване на европейски структурни средства и намаляващото желание в управляващата партия да толерира съмнително поведение (конфликт на интереси, незаконно присвояване на средства или нарушаване на процедурите) сред нейните членове. Зараждащото се положително движение в борбата срещу корупцията все още не е консолидирано и следователно рейтингът на България в борбата срещу корупцията остава 4.00.
Прогноза за 2011:
България ще бъде изправена пред предизвикателства на няколко фронта през 2011 г., започвайки с дейностите на продължаващо икономическо възстановяване. Приемането на България в Шенгенското пространство на ЕС ще бъде отложено най-малко до втората половина на годината, а най-вероятно и след това. Във вътрешен план това може да се приеме като провал на правителството на ГЕРБ и намаляващо доверие за премиера Бойко Борисов.
Понастоящем, легитимността на кабинета на Борисов до голяма степен зависи от решителността му да се пребори с корупцията и организираната престъпност. Ако законодателството, прокарано през 2010 г., бъде отхвърлено или не даде необходимите резултати, свързани с повече издадени присъди, това също би повлияло негативно на общественото одобрение за работата на кабинета.
Президентските и местните избори, насрочени за втората половина на 2011 г., ще бъдат друго голямо изпитание за правителството и за президентската институция. Изходът от изборите ще определи дали България ще продължи да се придържа към модела на парламентарно правителство с безпартиен президент или ще продължи към модел, където държавният глава активно участва в партийната политика, става ясно още от доклада на Freedom house.