Надявам се тази седмица да завършим всички документи, които се отнасят до приема на България в "чакалнята на еврозоната" и те да бъдат изпратени, обяви днес (21 април) премиерът Бойко Борисов. Според него предимствата от това членството на България в еврозоната са многократно повече от някои имагинерни притеснения. Премиерът е убеден, че това е единствената спасителна стъпка, особено ако кризата продължи.
Финансовият министър Владислав Горанов също подчерта, че членството на страната във валутния съюз не трябва да се поставя под съмнение. Горанов съобщи, че БНБ е подала писмо към ЕЦБ за получаване на суапови линии, каквито вече си подсигуриха Дания и Хърватия.
"Очакваме положително развитие като държава, потенциална членка на ERMII. Тази суапова сделка помага на държавите, които са с плаващ валутен курс или са с валутен борд, както е в нашия случай, до определен обем, БНБ да може да може да предоставя, без това да утежнява резервите й, български лева на ЕЦБ, срещу което по фиксирания курс да получава евро до размера на одобрената суапова линия. Това е изключително голяма подкрепа и най-малкото гаранция за допълнителна стабилност на валутния борд", поясни министърът на финансите.
Според скептиците по отношение на членството ни в еврозоната обаче подобна подкрепа не е необходима на България към момента, тъй като левът има 156% покритие в евро. Тоест, няма никакъв дефицит на евро във финансовата ни система, а и в последна сметка не става дума за финансова инжекция за предотвратяване на фалити или запазване на работни места.
Преди два месеца обаче именно премиерът Борисов реши да отложи българската кандидатура в търсене на обществен консенсус. Впоследствие и еврокомисарят Валдис Домбровскис поясни, че срокът за кандидатстването се отлага за юли, въпреки че предварително зададените срокове от българските власти бяха за края на април, каквито са и към момента.
В резултат финансовият министър Владислав Горанов загатна, че повечето технически срокове може да бъдат забавени, а управителят на БНБ Димитър Радев сподели, че работата не спира, но евентуално отлагане за 2021 г. "няма да бъде фатално".
Българското правителство твърди, че страната ни е изпълнила почти всички изисквания за членство в еврочакалнята. Последната е подсилването на капиталовите позиции на Първа инвестиционна банка. Според разчетите на Владислав Горанов тази стъпка е изпълнена на 70 процента.