Налагането на такса на ВЕИ-тата от 20% няма да доведе до поскъпване на тока за потребителите. Това заяви депутатът от БСП Янаки Стоилов в ефира на БНТ. Той коментира анонсираното през уикенда от левицата въвеждане на подобно плащане за вятърните и соларните централи.
Народният представител обясни, че това колко точно плащаме се определя от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКВР) и таксата няма влияние върху цената.
Не е ясно дали точният размер на таксата ще бъде 20%, като решението за нея трябва да бъде взето от ресорната комисия в парламента, стана ясно от думите му.
Социалистът заяви, че въвеждането ѝ е справедливо за гражданите, тъй като през последните години има бум на ВЕИ-тата, за което плащат всички българи. Произведените количества, които се плащат на преференциални цени, достигат до количествата, изработени от един ядрен реактор. Депутатът не изключи варианта да се обмислят подобни плащания и за вътрешно заводските централи и ТЕЦ-те. Важно е да се знае и докаже, че налагането на таксата е провокирано от принципни идеи, коментира той.
На противоположното мнение е Руслан Стефанов, директор на икономическата програма Центъра за изследване на демокрацията. Според него решението за налагане на такса върху приходите на ВЕИ-тата от 20% е лошо. "Това е класически пример, в който се въвежда регулация и то от най-висшия регулаторен орган Народното събрание", каза той пред БНР.
"Въвежда се норма, която идва неочаквано за всички. В интерес на истината решение за намаляване на цената на ВЕИ е очаквано от всички, подобен дебат тече и в Германия. Не е ясно обаче какво искаме да постигнем с тези решения", смята Стефанов.
"Внасянето на решение в Закона за бюджета, който променя друг закон, толкова многократно е коментирано, че е ужасно порочна практика. Това спокойно може да влезе във всички учебници като пример за лошо управление не само в енергетиката, но и в парламента. С това на практика няма решение, няма идея какво ще се прави. Ако отидат тези пари в бюджета като някакъв вид резерв това означава, че ще обложите потребителите на електрическа енергия с един допълнителен данък", които ще се ползва от всички за общи цели в бюджета.
Според Стефанов по този начин се облагат енергийно бедните в градовете и ги прехвърляте към другите енергийно бедни, които не ползват електроенергия, например над 90% от българските домакинства в селските региони на практика ползват дърва и въглища за огрев, така че едва ли ги засяга толкова цената на ВЕИ.
"В случая става въпрос за една неподготвеност от страна и на МФ, и МИЕ, и от страна на депутатите най-вече, каза той и определи като безотговорно да се вкарват такива решения между първо и второ четене без да има ясен анализ. В случая не виждам нищо, което да пречеше на българските депутати и правителството да направят един обстоен анализ, да разгледат европейските практики", каза още Руслан Стефанов.