Таксиметровите шофьори ще плащат до 1000 лв. данък годишно

10.11.2015 | 18:02
по статията работи: econ.bg
Размерът на сумата ще се определя от общините
Таксиметровите шофьори ще плащат до 1000 лв. данък годишно
Снимка: Thinkstock/Guliver

Таксиметровите шофьори ще трябва да плащат данък, чийто размер ще е между 400 и 1000 лв. Сумата ще се дава веднъж годишно, а точният й размер ще се определя от общините. Това решиха депутатите от парламентарната комисия по бюджет и финанси, като приеха на първо четене промени в Закона за местните данъци и такси. Предложението е на депутатите от ГЕРБ -  Менда Стоянова, Станислав Иванов и Атанас Ташков. Депутатите приеха измененията с 8 гласа „за“ и 7 „въздържал се“.

По думите на председателя на комисията Менда Стоянова, ако налогът се въведе, не би трябвало да има увеличение на цените на таксиметровите услуги.

Тя обясни, че предложението е размерът на данъка да варира от 400 до 1000 лева годишно, като всяка община може да определи конкретния размер.

Стоянова обясни, че диапазонът на данъка е определен на база на минималната работна заплата в страната, която сега е 360 лева и всеки с такова трудово възнаграждение внася 400 лева годишно и такъв е и предвиденият минимум за превозвачите.

Тя поясни, че данъкът е на брой кола. Ако шофьор е болен или колата е в ремонт и той не осъществява дейност, е предвидена възможност да се подаде декларация, че той няма да работи и да му се върне данъкът, ако е предварително внесен.

Според Стоянова това ще гарантира приходи в общинските бюджети.

Измененията предвиждат налогът да се декларира и внася от данъчно задълженото лице до 20 април на текущата година в кметството, за чиято територия е издадено разрешението. Само за 2016 г. срокът е удължен до края на месец май.

Също така е предвиден и преходен период по отношение на вече издадените разрешения след влизането в сила на промените, но не по-късно от края на следващата година.

Патентният данък не е нов налог, а ще замени облагането на таксиметровите компании с данък от 10 на сто върху печалбата.

„Току що говорих с един пловдивски таксиметров шофьор, който ме убеждаваше, че това не е правилно и те не могат да изкарат месечно толкова пари, че да си платят данъка от 400 или 500 лева годишно. Аз смятам, че по принцип всеки, който работи и не може да изкара една минимална работна заплата, е по-добре да си намери друга работа", обясни Менда Стоянова.

Това е вторият опит за тази година управляващите да осигурят повече ресурс за общините. Идеята всяка община да може да налага до 2% върху данъка върху доходите на физическите лица беше първият опит, но той така и не стигна до официално внасяне на законопроект.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 26.03   1812 г. – Земетресение разрушава Каракас, Венецуела. 1828 г. – Австрийският композитор Франц Шуберт изнася единствения си публичен концерт. 1841 г. –...