Таксите за теглене от банкомат ще достигнат 1 евро

10.06.2004 | 21:19
по статията работи: econ.bg
Едно евро, или около два лева, е таксата за транзакция, която плащат сега в еврозоната

 

Таксите за теглене на пари през банкомат ще се увеличават плавно, докато стигнат едно евро до 2007 г., когато страната ни ще стане пълноправен член на Европейския съюз. В момента тази комисиона варира от 15 до 25 ст. при различните банки. Едно евро, или около два лева, е таксата за транзакция, която плащат сега в еврозоната, и при влизането ни в съюза тя ще стане задължителна и за България. В момента за картодържателите на новоприетите страни като Полша, Чехия, Словакия, Унгария и др. също е въведена такса от едно евро на транзакция.

Експертите по картови разплащания са на мнение, че е добре да се започне поетапно и плавно вдигане на картовите такси през следващите две и половина години, за да не се наложи да се повтори опитът на Унгария, където те са били вдигнати шоково. Последен повод за формиране на такива очаквания даде срещата през миналата седмица на представители на банките за подписването на споразумение за увеличаване на междубанковите такси от 10 на 40 ст. То беше одобрено от 14 кредитни институции от общо 26 картоиздателя.

Споразумението трябваше да влезе в сила от 1 юни, като не се предвиждаше увеличението на тези такси да засегне плащаните от картодържателите. Влизането му в сила се отложи, тъй като голяма част от неподписалите го институции заявиха, че то ще се отрази на таксите за крайни клиенти, което пък ще навреди на все още изоставащия по отношение на развитието си картов пазар у нас. Вече има индикации, че и тези банки ще подпишат споразумението, което ще позволи то да влезе в сила най-вероятно от 1 юли.

Въпреки това се създадоха очаквания на пазара, че някои от банките ще вдигнат таксите за крайни клиенти с 10-20 ст., когато картодържателите използват чужди банкомати. Най-вероятно първи в това отношение ще са институции с голям брой издадени карти, но с малко на брой собствени АТМ. Друга възможност, която се обсъжда в банковите среди, е транзакционните такси да не се вдигат пряко, а да се увеличи комисионата по обслужване на издаваните дебитни карти. Експерти от пазара обясниха, че споразумение между банките за вдигане на цените за клиентите няма и не е било обсъждано.

Това си е политика и въпрос на решение на всяка една институция съобразно сметките, които тя си прави.

Големите играчи на картовия пазар като ОББ, Банка ДСК и Първа инвестиционна банка едва ли ще си позволят вдигане на таксите. ОББ изгради собствена картова система и вече няколко от нейните банкомата са свързани към нея. От банката заявиха, че те не само не предвиждат вдигане на таксите, а дори се обсъжда облекчение за собствените й картодържатели.

"Вдигането на таксите или на някои от комисионите за обслужването им няма да е положително за развитието на пазара", заяви експерт в отдел "Картови разплащания" в банката. Според него в България пазарът е съставен предимно от дебитни карти, таксите са много ниски, а картодържателите са предимно слабо платежоспособни. Освен това от сега издадените над 3 млн. банкови карти активно се ползват две трети./Dnevnik Online

ECON.BG

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...