Ваньо Танов е скептичен, че „Лукойл“ ще успее да покрие изискванията и да заработи, както е по закон. Съмненията си той заяви категорично пред Нова Телевизия като така обори казаното преди време от премиера Бойко Борисов, че компанията ще монтира измервателните уреди до Нова година, съобщава БГНЕС.
До края на месеца трябва да са готови уредите на автоестакадата и жп естакадата на „Лукойл". По думите му на „Изход" от рафинерията ще се справят, но на „Вход" стоят зле. „За два месеца те извършиха геройство, но няма как нещата да се случат до края на 2011 година“, коментира шефът на митниците.
Танов обори две обвинения от страна на опозицията за казуса „Лукойл“. Първото, свързано с твърдението, че е издал държавна тайна, огласявайки резерва на „Лукойл" и че най-вероятно ще бъде съден за това, Танов поясни, че няма как да кажеш държавна тайна, при положение, че тази информация не представлява държавна тайна, информира news.bg.
По думите му по закон всички фирми, които съхраняват гориво у нас, трябва да поддържат определено количество гориво, което да бъде използвано при евентуална кризисна ситуация и тези количества се
обявяват в публичното пространство и са достъпни в интернет.
По втората опозиционна атака - че след съдебното решение, в което бе „върнат" лицензът на компанията, той умишлено е забавил своето решение, Танов поясни, че решението е било приведено в действие
още на следващи ден. „Получих решението в 9.00 часа на следващия ден и то започна да работи още в 9.05 часа. Няма как да пуснеш в действие едно решение, преди да си го получил", уточни
той.
Припомняме, на 27 юли Ваньо Танов издаде решение за прекратяване действието на лицензите за управление на данъчни складове Нефтохим Бургас и Нефтен терминал „Росенец" на лицензирания складодържател „Лукойл Нефтохим Бургас" АД. Причината е, че компанията не е изпълнила изискването да върже измервателните си уреди със системата на митниците.
За да контролира действията на компанията Митниците изпратиха 200 свои служители, които бяха ангажирани с различни задачи - сформирани бяха мобилни групи, които да следят всички цистерни на територията на България, правят се проверки по пристанищата, както и на складовете.