Творци ще протестират в защита на Родопския драматичен театър

21.03.2013 | 15:04
по статията работи: Александър Димитров
По думите им закриването на театъра и съкращаването на трупата е "край на духовност и институция, градени 60 години"
Творци ще протестират в защита на Родопския драматичен театър
Снимка: Wikimedia

 

Актьори, режисьори и други творци се готвят за протести поради закриването на Родопския драматичен театър и съкращенията. През седмицата в защита на театъра е основан инициативен комитет. Той е оглавен от Стефан Данаилов, а в него влизат още Юлия Огнянова, Теди Москов, Валя Балканска, Мая Новоселска, Мариус Куркински и още много известни имена на български творци.

Недоволството ескалира след обявлението преди месец, че театралната трупа ще бъде единствената съкратена в страната. Така единственият театър в Средните Родопи приключи с дейността си, припомня „Нова телевизия“.

Родопският драматичен театър бе превърнат в сцена на Пловдивския театър с постановление от юли 2010 година. Комитетът в момента желае връщането на статута на театъра като самостоятелна юридическа единица към Министерството на културата. Това положение обяви носителката на награда Аскеер Емилия Ованеясан.

Ако реформата бе заработила така, както се предвиждаше, трябваше в Смолян да се създава част от театралния продукт под шапката на Пловдивския театър. Това обаче не се случи за две години и половина. Затова сцената „Николай Хайтов“ е премахната, пак с решение на Министерския съвет сградата беше дадена на община Смолян заедно с имуществото“, уточни директорът на сградата на театъра Адриан Петров.

Недоволните творци определиха закриването на театъра като „край на духовност и институция, градени 60 години“. Петров пък обяви, че ще се протестира по всеки един позволен по закона начин и при нужда дори ще бъдат устроени блокади.

Исканията на комитета са подкрепени и от кмета и областния управител на Смолян. Декларацията вече е изпратена до служебния премиер Марин Райков и министъра на културата Владимир Пенев.

Министерството на културата контрира, че въпросната декларация все още не е получена. Сцена „Николай Хайтов“ пък нямало да бъде закрита, а ще се управлява от община Смолян. По данните на ведомството, през март миналата година, сцената е деактувана от държавна в общинска собственост. Именно общината ще ръководи и театралната трупа.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...