Преди време пострадала разказа, че телефонните измамници са звъннали на баща й и с точни данни за нея са му обяснили, че е в болница и се налага спешната й операция. За щастие човекът успял да запази самообладание и да се обади на дъщеря си и така измамата лъснала.
Но явно телефонните измамници променят стила. Вече не се налага да плачат в телефонната слушалка и да обясняват "Как не ме позна, бе бабо?!", а имат и точни наши данни. Затова предупреждава от своя блог и Вени Марковски, който е член на управителния съвет на "Интернет общество", цитирана от iNews.bg.
Нищо чудно да ви се обади някой с точни данни за ваш близък –адрес и дори ЕГН, обяснява ви как той е пострадал и е в болница. "А ако не вярвате – звъннете в болницата или полицията" и дават точен телефон на болничното заведение или на 112. След това престъпните гении прехващат обаждането и вместо с истинския оператор, разговаряте с някой от тях.
При следващото обаждане от страна на "полицая", "хирурга" или "медицинската сестра" човекът, вече сериозно изплашен, е склонен да даде исканата сума, за да спаси близките си.
Вени Марковски коментира още, че устройство за прихващане на разговори не е технология, достъпна само на тайните служби и полицията. Преди две години на най-голямата хакерска конференция Def Con е показано оборудване за 1 500 долара, което имитира GSM-клетка и така се прихващат всички изходящи обаждания.
А всички пострадали или устояли на измамите, коментират, че при опит да потърсят съдействие от страна на МВР по случая – този път истинското, получават единствено препоръката "Подайте жалба", с което в много от случаите делото приключва.