Изследователи от Оксфордския университет и три други институции са анализирали редакциите, които се правят в отворената енциклопедия Wikipedia, за да открият кои статии са обект на т.нар. „редакторски войни“, съобщава "Би Би Си".
Това са материали, в които всяко едно добавяне на нова или променяне на стара информация бива изтривано от друг редактор.
Според изследователите по този начин много по-добре могат да бъдат идентифицирани най-оспорваните теми, отколкото просто да се погледне статистиката коя статия е най-променяна.
Това е така, защото много честите изменения в статиите понякога са резултат просто от променящата се сфера, до която те се отнасят.
Обект на анализ са били милиони статии на 10 различни езика - английски, испански ,персийски, арабски, чешки и др.
Най-дискусионните теми във всички 10 различни версии на Wikipedia са:
- Израел
- Адолф Хитлер
- Холокостът
- Господ
Други религиозни теми, като Исус Христос, пророкът Мохамед и християнството, също често са обект на „редакторски войни“.
Много често най-спорните теми са някакви локални въпроси.
Във Франция например, най-често обект на „редакторска война“ е статията за местния политик Сеголен Роаял, бивша съпруга на сегашния президент Франсоа Оланд.
В Румъния пък най-често се трият промените в статията за футболния отбор Университатя Крайова.
Анализаторите смятат да продължат със своето изследване, като направят карта на „редакторските войни“ и техните промени във времето.
Топ 10 на оспорваните теми:
-
Джорд Буш
-
Анархизъм
-
Пророкът Мохамед
-
Световната кеч федерация (WWE)
-
Глобалното затопляне
-
Обрязването
-
САЩ
-
Исус Христос
-
раса и интелигентност
-
Християнството