Броени часове преди съдбоносното за Брекзит гласуване в парламента в Лондон британският премиер Тереза Мей ще заяви в реч, че е по-вероятно депутатите да блокират напускането от Великобритания на Европейския съюз, отколкото да одобрят постигнатото от правителството ѝ споразумение или да страната да напусне без сделка.
Поради опасения, че ще бъде отхвърлена сделката й с останалите 27 страни от ЕС за начина на оттегляне от съюза, тя вече отложи през декември вота в парламента. До определения срок 29 март остава все по-малко време и ако във вторник депутатите не одобрят споразумението, както се очаква, това ще създаде още по-голяма несигурност в страната, в Европа и по света.
Парламентът иска да отнеме контрола на нейното правителство на малцинството над сроковете, в които Великобритания ще престане да членува в ЕС и единния пазар. Британските медии твърдят, че Лондон може да поиска отлагане на датата за Брекзит с 3 месеца. Но ако депутатите не успеят да се договорят с останалите страни от ЕС, това може да доведе да раздяла без сделка с целия икономически, транспортен, граничен и политически хаос, произтичащ от това.
В неделя "Сънди таймс" съобщи, че група депутати спешно подготвяли проект за решение, с което се обявява за незаконно напускането на ЕС без одобрена от парламента сделка.
Днес в парламента е четвъртият ден за дебати по Брекзит, а във вторник след петия и последен ден на дебати следва гласуване на споразумението, постигнато от Мей. Депутатите ще трябва да гласуват и поправки, които биха променили британската позиция по сделката. Ако споразумението бъде отхвърлено, Тереза Мей ще има само 3 дни, за да се върне в парламента с резервен вариант. Това означава, че още в сряда премиерът ще отиде в Брюксел за опита да предоговори постигнатото и да получи някакви отстъпки от ЕС. В случай че постигне някаква промяна, на 21 януари Камарата на общините в Лондон трябва да гласува за или против новия План Б. В крайна сметка парламентът може да забави или да отмени Брекзит.
Според Тереза Мей цялата тази процедура носи огромна заплаха за демокрацията във Великобритания.
В разпространения предварително текст на речта й пред работници тя казва, че би било катастрофа, ако депутатите решат да остане страната в ЕС противно на резултата от референдума от 2016 г. В този смисъл Мей риторично пита какво би станало, ако въпреки решението на хората в Шотландия или Уелс да получат повече самоуправление парламентът в Лондон им каже, че разбира проблема по-добре от тях и им нареди да гласуват повторно.
Провал на сделката на Мей в парламента би означавал също и незабавен вот на недоверие към правителството ѝ, който тя почти сигурно ще изгуби.
Основната причина е разочарованието сред политиците и депутатите от споразумението. Според проевропейския лагер все още има шанс за втори референдум с надежда на него британците да гласуват за оставане в ЕС. Според антиевропейския лагер сделката на Мей оставя страната прекалено обвързана с ЕС и правилата на единния пазар без възможност Лондон да влияе на решенията в съюза.
Тереза Мей призовава двете водещи партии да не се отмятат от декларациите си през 2016 г., че ще приложат избора на британците, какъвто и да е той. "Това бяха условията, при които хората пуснаха бюлетините си тогава. Ако мнозинството бяха гласували за оставане в ЕС, Великобритания щеше да продължи да бъде член на съюза."