С национални протести, които могат да блокират движението в страната след 13 март, заплашиха от Българския съюз на товарните превозвачи (БСТП). Те са недоволни от цената на дизеловото гориво, която според тях е изкуствено завишена от търговци и дистрибутори. В момента крайната цена на дизела е около 2,50 лева за литър, докато според превозвачите тя трябва да бъде най-много 1,90 лева.
От БСТП предупредиха, че храните и основните потребителски стоки драстично ще поскъпнат, ако цената на дизела достигне до 2,60 лева за литър. Превозвачите са изпратили писмо до Министерския съвет и Народното събрание, в което настояват държавата да започне да регулира дейността на производителите на горива.
Българските превозвачи плащат за гориво, колкото колегите им в Австрия, оплакаха се от съюза на товарните превозвачи. От съюза на товарните превозвачи, в който членуват около 350 компании, настояха държавата да предприеме мерки за регулиране на цените на горивата. В противен случай след 13 март превозвачите ще спрат да транспортират товарите си, като не е изключено да се стигне и до блокиране на трафика в страната.
По принцип държавата би трябвало да регулира цените, тъй като „Лукойл" е монопол. Щом той произвежда повече от 40% от горивата, които се потребяват, би трябвало както държавата регулира цените на електроенергията, така да регулира цените и на горивата, председателят на съюза Валентин Бянов.
Според сметките на превозвачите цените на стоките ще скочат с около 15%, ако цената на дизела по бензиностанциите стигне 2,60 лева.
Ако стане 2,60 лв., ние трябва да вдигнем цената на транспорта. В момента, в който ние вдигнем цената на транспорта, всички търговци ще вдигнат цената на продукцията, която произвеждат. Процентите се натрупват и процентът, който ще отиде в крайния потребител като увеличение, ще бъде много по-голям, обясни Бянов.
От съюза на превозвачите смятат, че има данни за картелно споразумение между играчите на пазара на горива у нас, но държавата трябвало да намери доказателства за това, предаде Dariknews.bg.
Тази сутрин за Агенция "Фокус" Койчо Русев - председател на Съюзa на организациите в автомобилния транспорт (СОАТ) и Националната транспортна камара и член на УС на АЕБТРИ, коментира, че не само превозвачите, но и всички в България изпитват сериозни затруднения в резултат на увеличението на цените на горивата особено през последните дни.
Ние ще имаме утре заседание на Управителния съвет по този въпрос, отнесли сме го и до съответните управляващи органи. Искаме обяснение защо, когато цената на горивото на петрола беше 150 и повече от 150 долара за барел, цената на един литър бензин на бензиностанциите е около 2,40 лв. Как сега, когато цената на петрола мина през 75 - 80, в момента е малко над 100 долара за барел, цената на литър бензин е дори над 2,40 лв, попита Русев.
Държавата трябва да се намеси и да провери какви са причините за високите цени на горивата.
Сега ще се използват затрудненията, които възникнаха в Северна Африка и основно в Либия. Но горивата, които се преработват в момента и са на пазара, са доставени много преди това, така че трябва внимателно да се провери и да се види каква е действителността, обясни шефът на СОАТ. Той допълни, че според него има едно допълнително завишаване на цените, което не е оправдано, като се има предвид цените на горивата от европейските и централноевропейските държави.
Те не се отличават, даже в някои случаи са и по-ниски, каза Русев.
Припомняме ви, че миналата седмица "Лукойл" увеличи цените на бензините на два пъти.